Liturgia
2017.12.19 21:20

Ks. Jeffrey R. Keys - Ankieta 10 lat Summorum Pontificum

Pobierz pdf

fot. Paweł Kula

fot. Paweł Kula

Jakie owoce SP widzi Ksiądz/Siostra/Pani/Pan w swoim środowisku po 10 latach od publikacji dokumentu?

 

Tak naprawdę wcale nie chciałem uczyć się odprawiania Mszy w rycie nadzwyczajnym. Zależało mi tylko na tym, by Mszę w rycie zwyczajnym odprawiać według wskazówek zawartych w Sacrosanctum Consilium: po łacinie, ale z czytaniami i oracjami po angielsku. To, co powtarza się w każdej Mszy, miało być po łacinie, natomiast to, co szczególne dla Mszy na dany dzień – po angielsku. Oczywiście Msza miała być odprawiana ad orientem.

Nauczyłem się jednak odprawiać Mszę świętą w rycie nadzwyczajnym, ponieważ poprosił mnie o to ksiądz biskup. Powiedział, że w diecezji jest sto rodzin, które pragną uczęszczać na takie Msze. I tak w roku 2012 po raz pierwszy w życiu odprawiłem Mszę w rycie nadzwyczajnym. Podczas dwóch tygodni wakacji odprawiałem ją codziennie, dzięki czemu dobrze się jej nauczyłem i nabrałem wprawy.

Miało to trzy skutki. Po pierwsze, całkowicie zmieniło moje przeżywanie kapłaństwa i wpłynęło na sposób, w jaki odprawiałem Mszę w rycie zwyczajnym. Każda Msza była doskonale chrystocentryczna. Dostrzegło to wielu ludzi i wielu wiernych zaczęło się goręcej modlić. Po drugie, chłopcy, którzy służyli do Mszy, zaczęli myśleć o kapłaństwie. Tacy zwykli chłopcy, lubiący się bawić i szaleć bez opamiętania, stali się małymi żołnierzami Chrystusa i z wielką powagą zaczęli podchodzić do odprawiania Mszy świętej.

Po trzecie, wywołało to instynktowną złość i oburzenie liberałów, którzy nabrali przekonania, że oszalałem. Ich gniewne listy spowodowały, że mój prowincjał wydał na mój temat sąd mający niewiele wspólnego z rzeczywistością. I tak z odległości 5000 kilometrów podjęto decyzje, które zmieniły charakter parafii i zniszczyły moje dotychczasowe życie. Ale jestem za to wdzięczny. Znalazłem się bowiem w miejscu, gdzie ryt nadzwyczajny jest doceniany, gdzie kocha się modlitwę odmawianą z czcią i gdzie nawet praktykuje się wieczystą adorację. I tutaj nie jestem już podwładnym tamtego prowincjała.

tłum. Natalia Łajszczak

 

Ks. Jeffrey R. Keys

 

Wszystkie głosy w ankiecie:

Ks. Bartosz Gajerski
Marcin Gola
Dawid Gospodarek
O. Tomasz Grabowski OP
Ks. Krzysztof Irek
Antonina Karpowicz-Zbińkowska
Ks. Jeffrey R. Keys
Bogusław Kiernicki
O. Mark Kirby OSB
Ks. Andrzej Komorowski FSSP
Ks. Dariusz Kowalczyk SJ
Peter Kwasniewski
Justyna Melonowska
Teresa Milcarek
Ks. Jakub Raspaj
Arkadiusz Robaczewski
Ks. Adam Ryński
Ks. Jarosław Tomaszewski
Tomasz Warowny
S. Maria Assunta Wąchała FI
Kinga Wenklar
Elżbieta Wiater
Ks. Maciej Zachara MIC

 


Ks. Jeffrey R. Keys

(1953) jest kapłanem w diecezji Santa Rosa w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Wyświęcony w 1991 r., posługuje w parafii katedralnej Santa Rosa, jest kapelanem sióstr marianek z Santa Rosa oraz wykłada biblistykę i historię Kościoła w Cardinal Newman High School.