Polemiki
2020.07.07 13:21

Mity o episkopacie Chile wiecznie żywe

Bywa, że praca dziennikarska, publikowanie wyników starannego zbadania jakiejś sprawy, prowadzi do zdecydowanych działań osób mających możliwość wpływania na ich bieg. Tak stało się np. w wyniku tekstów redaktora naczelnego “Więzi”, Zbigniewa Nosowskiego, o odrażających nadużyciach w diecezji kaliskiej. Kilka dni później na portalu Katolickiej Agencji Informacyjnej pojawiała się rozmowa z ks. Studnickim przy okazji omawiający różnice i analogie pomiędzy sytuacją w Chile i w Polsce. Został on nieco jak się zdaje bezrefleksyjnie omówiony na portalu Laboratorium Więzi. Czytamy tam m.in.: “[W Chile] skala uwikłania biskupów w tuszowanie przestępstw seksualnych była tak duża, że ostatecznie cały episkopat, przymuszony do tego przez papieża, podał się do dymisji.” Pisałem o Chile dwa lat temu i rok temu, ale widocznie moja skuteczność jest mniejsza, bo bzdura o całkowitej dymisji chilijskiego episkopatu jest stale powielana. Nie poddaję się zniechęceniu i jeszcze raz demistyfikuję miejską legendę o chilijskiej czystce. Tym razem w stylu suchego raportu o każdej diecezji. Zacznijmy od przypomnienia, że biskupi Chile złożyli swoje rezygnacje na ręce papieża w maju 2018. Jak wygląda sytuacja w lipcu 2020?

Archidiecezja Antofagasta - ordynariusz Ignacy Franciszek Ducasse Medina, mianowany 8 czerwca 2017, wcześniej, od  31 maja 2002 ordynariusz diecezji Valdivia.

Wikariat Apostolski Aysen - ordynariusz Ludwik Infanti della Mora, mianowany 30 sierpnia 1999.

Ordynariat Wojskowy - ordynariusz Santiago Silva Retamales, mianowany 7 lipca 2015, wcześniej, od 16 lutego 2002 biskup pomocniczy w Valparaiso.

Archidiecezja Concepcion - ordynariusz Fernando Natalio Chomalí Garib,  mianowany 20 kwietnia 2011, wcześniej, od 6 kwietnia 2006 biskup pomocniczy w Santiago, od marca 2014 do marca 2015 administrator apostolski w Osorno.

Diecezja Copiapo - ordynariusz Ryszard Morales Galindo, mianowany 20 czerwca 2020, wcześniej od czerwca 2018 administrator apostolski w Puerto Montt.  Poprzednik  Celestyn Aos Braco -  mianowany w grudniu 2019 arcybiskupem Santiago.

Prałatura Terytorialna Illapel - ordynariusz Jerzy Patryk Vega Velasco, mianowany 20 lutego 2010.

Diecezja Iquique - ordynariusz Wilhelm Patryk Vera Soto, mianowany 22 lutego 2014, wcześniej, od 10 kwietnia 2006 ordynariusz  prałatury terytorialnej a potem, od 2010, diecezji Calme.

Archidiecezja La Serena - ordynariusz Rene Oswald Rebolledo Salinas, mianowany 14 grudnia 2013, wcześniej od 8 maja 2004 ordynariusz Osorno.

Diecezja Linares - ordynariusz Tomisław Koljatic Maroevic, mianowany 17 stycznia 2003, wcześniej od 22 listopada 1997, biskup pomocniczy w Valparaiso.

Diecezja Melipilla -  ordynariusz Krystian Contreras Villarroel, mianowany 7 marca 2014, wcześniej od 25 kwietnia 2003, biskup pomocniczy w Santiago.

Diecezja Osorno - ordynariusz Jerzy Henryk Concha Cayuqueo, mianowany 5 lutego 2020. Poprzednik Jan Barros Madrid - rezygnacja z maja 2018 przyjęta miesiąc później.

Archidiecezja Puerto Montt - ordynariusz Ludwik Ramos Peres, mianowany 27 grudnia 2019 wcześniej od 1 lutego 2014, biskup pomocniczy w Santiago. Poprzednik Krystian Caro Cordero - rezygnacja z maja 2018 przyjęta miesiąc później, miał ukończone 75 lat. 

Diecezja Punta Arenas -  ordynariusz Bernard Bastres Florencel, mianowany 4 marca 2006.

Diecezja Rancagua -  wakuje. Poprzedni ordynariusz Aleksander Karmelić - rezygnacja z maja 2018 przyjęta miesiąc później, miał ukończone 78 lat

Diecezja San Bartolomé de Chillán - ordynariusz Sergiusz Pérez de Arce Arriagada, mianowany 5 lutego 2020. Poprzednik Karol Pellegrín Barrera, - rezygnacja z maja 2018 przyjęta 4 miesiące później.

Diecezja San Bernardo -  ordynariusz Jan Gonzales Errazuriz , mianowany 10 października 2003.

Diecezja San Carlos de Ancud -  ordynariusz Jan Maria Agurto Munoz, na urzędzie od 15 września 2005, od 22 października 2001 koadiutor.

Diecezja San Felipe - ordynariusz Gonzalo Bravo Alvarez, mianowany 26 maja 2020. Poprzednik Krystian Contreras Molina - rezygnacja z maja 2018 przyjęta 4 miesiące później.

Diecezja San Marcos de Arica -  ordynariusz Mojżesz Atisha Contreras , mianowany 21 listopada 2014.

Diecezja Santa Maria de Los Angeles -  ordynariusz Piotr Bacarreza Rodriguez, mianowany 7 stycznia 2006, wcześniej od 16 lipca 1991, biskup pomocniczy w Concepcion.

Diecezja Talca -  wakuje. Administrator apostolski Gallo Fernandez Villaseca, od 1 lutego 2014 biskup pomocniczy w Santiago. Poprzedni ordynariusz Horacy Valenzuela Abarca - rezygnacja z maja 2018 przyjęta miesiąc później.

Diecezja Temuca - ordynariusz Hektor Vargas Bastidas, mianowany 14 maja 2013, wcześniej, od 25 listopada 2003 ordynariusz diecezji Arica.

Diecezja Valdivia -  wakuje. Poprzedni ordynariusz, Ignacy Franciszek Ducasse Medina mianowany 8 czerwca 2017 arcybiskupem Antofagasty.

Diecezja Valparaiso -  wakuje. Administrator apostolski Piotr Ossandon Buljevic, od 4 listopada 2008 biskup pomocniczy najpierw w Concepcion a potem w Santiago. Poprzedni ordynariusz Gonzalo Garcia de Cortazar - rezygnacja z maja 2018 przyjęta miesiąc później, miał ukończone 75 lat.

Diecezja Villarica -  ordynariusz Franciszek Ksawery Stegmeier Schmidlin, mianowany 7 lutego 2009.

Archidiecezja Santiago - ordynariusz Celestyn Aos Braco, mianowany 27 grudnia 2019, wcześniej od 25 lipca 2014 ordynariusz Copiapo. Poprzednik, kardynał Ryszard Ezzati Andrello- rezygnacja z maja 2018 przyjęta 23 marca 2019, miał ukończone 77 lat. Żyje jeszcze jeden poprzednik na tym urzędzie, kardynał Franciszek Ksawery Errazuriz Ossa, przeszedł na emeryturę w 2010, od początku pontyfikatu Franciszka, członek Rady Kardynałów, nie złożył dymisji w maju 2018. Odszedł z Rady w październiku 2018, w wieku 85 lat. W diecezji Santiago jest 6 biskupów pomocniczych. Czterech mianowany przed majem 2018, żaden nie odszedł na emeryturę, dwóch, jak to wyżej wspomniano, jest administratorami apostolskimi w innych diecezjach. Dwóch mianowano w ciągu ostatnich dwóch lat.

Podsumowanie: w 27 kościelnych jednostkach administracyjnych w ciągu minionych dwóch lat papież przyjął rezygnację ośmiu biskupów. Czterech z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, czterech, tych których nazwiska wytłuściłem, odeszło z powodu zarzutów bądź o molestowanie seksualne, bądź ukrywanie podobnych czynów innych. Zwracam też uwagę, w odniesieniu do tych ośmiu stolic biskupich, że nowym ordynariuszem Santiago jest biskup przeniesiony z innej diecezji, a trzema innymi stolicami, kierują bądź jako nowy ordynariusz, bądź jako administratorzy apostolscy, biskupi pomocniczy Santiago, wszyscy czterej wyświęcani przed rokiem 2018. Nie było i nie ma całkowitej dymisji episkopatu w Chile.

Piotr Chrzanowski

----- 

Drogi Czytelniku, prenumerata do potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.

-----


Piotr Chrzanowski

(1966), mąż, ojciec; z wykształcenia inżynier, mechanik i marynarz. Mieszka pod Bydgoszczą.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką plików cookies. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Zamknij