Komentarze
2014.10.14 12:30

Okołosynodalny festiwal światowości

Zastanawiam się gdzie się podziali Ci wszyscy, którzy zwyczajowo recenzują Kościół z perspektywy, jak mówią, Ewangelii narzekając jaki jest strasznie instytucjonalny itd. Gdzie są dialogiści, którzy pochylają się na każdym zabobonem w imię tegoż dialogu – dlaczego teraz nie chcą rozmawiać z biskupami i wiernymi przywiązanymi do wiary katolickiej i doktryny, a także do słów Jezusa. Dlaczego dialog w praktyce okazuje się przyklaskiwaniem oczekiwaniom tego świata?

 

Od wiosny przynajmniej w Kościele trwa „jarmark światowości” co bardzo trafnie opisał Michał Barcikowski we wstępniaku Christianitas nr 55 o tym właśnie okładkowym tytule. I wszystko to pod okiem Papieża, który oduczanie Kościoła światowości uczynił wręcz hasłem swojego pontyfikatu („duch światowości, który negocjuje wszystko”, „duch światowości, który prowadzi do apostazji”). Dziwny to sojusz oglądamy – papież-jezuita, pełen dobrych słów i jego przedziwni współpracownicy, którzy zdają się traktować światowość jak nową ewangelię. Do tego episkopaty postchrześcijańskich krajów, które chcą przykroić Kościół do miary własnego upadku. I oczywiście media, które popularność jaką ma w świecie Franciszek, ten poklask, nazywają orędziem miłosierdzia i pokory. Wobec kogo jednak to miłosierdzie i ta pokora?

 

Ktoś trafnie zauważył: „Bóg widzi ile małżeństw, które bez tych synodalnych dyskusji przetrwałoby kryzys, dziś rozpada się nieodwołanie...” Taki na razie jest efekt przedziwnego sojuszu, który rozgrywa mniejszość wprowadzająca do Kościoła rozkład.

 

Czy na tym polega miłosierdzie? Czy nie jest to przeciwne tym ostrym jak brzytwa słowom proroka Izajasza: „Nie złamie trzciny nadłamanej, nie zagasi knotka o nikłym płomyku”.

Pisaliśmy w Christianitas o destrukcyjnym uwikłaniu tego pontyfikatu w media. Widać to i dziś, gdy krytyczny głos o roboczym, co trzeba wyraźnie podkreślić, dokumencie synodu jest traktowany przez wielu już jako krytyka oficjalnego nauczania Papieża. Mamy do czynienia z synodem mediów, które „kanonizują” materiały, które być może trafią do kosza. "Relatio" jest bowiem tylko dokumentem zbierającym głosy otwartej dyskusji pierwszego tygodnia na zaproponowane przez Papieża tematy, który służy do prac w mniejszych zespołach, które także przygotowują swoje "relatio". Adohortację posynodalną pisze sam Ojciec Święty, który nie jest zobowiązany sięgać do tych dokumentów roboczych.

 

Cieszy, że wśród obrońców wiary znaleźli się polscy biskupi, z abp Gądeckim na czele i nie poddali się dyktatowi politycznej poprawności i niemądremu zachwytowi, który niszczy Ojca Świętego i niszczy synod.

 

Trzeba zapytać jakie zasady – koncyliaryzmu i dialogu? – panują na synodzie. Dlaczego jeden z najbardziej wpływowych kardynałów, Raymond Burke, oskarża sekretariat synodu o sterowanie przepływem informacji i faworyzowanie grupy, której poglądy nie mają – jak mówi kardynał – osadzenia w Piśmie Świętym i Magisterium.

 

Od czasów encykliki „Humanae vitae” nie oglądaliśmy takiej dezorientacji wśród wiernych, którzy nade wszystko oczekują by Papież umacniał ich w wierze – czy to powołanie jest dziś właściwie realizowane w Kościele?

 

Tomasz Rowiński

 

Christianitas o synodzie:

 

Tomasz Rowiński, Okołosynodalny festiwal światowości, 14.10.2014

 

Piotr Chrzanowski, Komentarz do „Listu inteligencji katolickiej” na synod o rodzinie, 13.01.2014

 

Z Tomaszem Rowińskim rozmawia Marta Brzezińska, Kasper zmierza do rozpuszczenia Kościoła w złych praktykach nowoczesnego świata, 7.10.2014

 

Tomasz Rowiński, Gry małżeńskie kardynała Kaspera, 04.10.2014

 

Tomasz Rowiński, Kardynał Kasper nie kryje irytacji, 30.09.2014

 

Tomasz Dekert, Kardynał Kasper & co., czyli nowe oblicze ortodoksji, 24.09.2014

 

Tomasz Rowiński, Dokąd płyną wody Renu, 24.06.2014

 

Tomasz Dekert, „Ankieta Franciszka” w krzywym zwierciadle sondażu, 14.06.2014

 

Michał Barcikowski, Jarmark światowości, 11.06.2014

 

Ks. Krzysztof Irek, 1968-2014: kilka myśli w oczekiwaniu na październikowy synod o rodzinie, 21.05.2014

 

Tomasz Rowiński, Walter Kasper – kardynał celebryta kontratakuje, 09.05.2014

 

Elżbieta Wiater, Owdowiali czy rozwiedzeni. Rozważania na marginesie wystąpienia kard. Kaspera, 06.05.2014

 


Tomasz Rowiński

(1981), redaktor prowadzący portalu Christianitas, od 2008 roku redaktor pisma Christianitas, historyk idei, publicysta, autor książek; wydał m. in "Bękarty Dantego. Szkice o zanikaniu i odradzaniu się widzialnego chrześcijaństwa" oraz "Królestwo nie z tego świata. O zasadach Polski katolickiej na podstawie wydarzeń nowszych i dawniejszych". Mieszka w Czarnym Lesie.