Notatki z Reguły
2019.03.25 22:55

O tych, którzy myla się w oratorium. Notatki z Reguły (dzień osiemdziesiąty piąty)

25 marca, 25 lipca, 24 listopada

Rozdział 45. O tych, którzy mylą się w oratorium

 

1 Jeśli ktoś pomyli się w psalmie, w responsorium, w antyfonie albo w lekcji, powinien dla zadośćuczynienia upokorzyć się przed wszystkimi. Gdyby tego nie zrobił, podlega surowszej karze, 2 jako że nie chciał naprawić przez pokorę błędu popełnionego przez niedbalstwo. 3 Chłopcy za takie przewinienie mają otrzymać chłostę.

 

 

Kwestia dotyczy pomyłek (qui falluntur) - a więc czegoś co nie wynika z chęci zrobienia czegoś błędnie, lecz - jak to się mówi - przydarza się, czasami wskutek nieuwagi itp. Pomyłka - rzecz ludzka, i nigdy nie będzie traktowana przez Regułę tak surowo jak zwykłe przewinienie. Jednak pomyłka w oratorium to drobna rzecz w wielkiej sprawie - dlatego święty Ojciec Benedykt nie chce, żeby pozostać tu przy łatwym samousprawiedliwieniu: ten, kto się pomylił, niech się upokorzy przed wszystkimi. To zaznacza, że rzecz nie jest lekceważona, a wszyscy uczestniczą w działaniu szczególnej powagi. W praktyce zresztą to wymagane „upokorzenie“, humiliatio - o ile ktoś nie histeryzuje w ogóle na tle „uniżania się“ - jest czynnością prostą i bardzo ludzką: jeśli się jej nie teatralizuje niepotrzebnie, jest jak złapanie się za głowę lub uderzenie w pierś, tyle że od liturgii - w trakcie której się odbywa - bierze pewną powagę i rytualność. Widuje się więc i dzisiaj jak w chórze któryś z mnichów nagle przyklęka na moment - o, to właśnie jest to upokorzenie.

Ostatnie zdanie rozdziału przypomina czasy gdy używanie chłosty było rzeczą zwyczajną. Zwyczajne było również i to, że chłopcy - nie dojrzali mężczyźni - byli włączani do chóru i w ogóle do życia mniszego. Dzisiaj i jedno, i drugie jest niezwyczajne.

 

PM

 

----- 

Drogi Czytelniku, skoro jesteśmy już razem tutaj, na końcu tekstu prosimy jeszcze o chwilę uwagi. Udostępniamy ten i inne nasze teksty za darmo. Dzieje się tak dzięki wsparciu naszych czytelników. Jest ono konieczne jeśli nadal mamy to robić.

Zamów "Christianitas" (pojedynczy numer lub prenumeratę)

Wesprzyj "Christianitas


Paweł Milcarek

(1966), założyciel i redaktor naczelny "Christianitas", filozof, historyk, publicysta, freelancer. Mieszka w Brwinowie.