Wydarzenia
2014.06.20 11:43

NIE dla „Golgota Picnic” – Nie dla nienawiści i przemocy

„Oprócz tego pokarmu życiodajnego, jakim jest Eucharystia, dociera do nas niemal codziennie inny pokarm, który niesie spustoszenie nie tylko życia doczesnego, ale i wiecznego. Przykładem takiego zatrutego pokarmu są bluźniercze spektakle, wyśmiewające w ordynarny sposób naszego Zbawiciela. Drwiące z krzyża, który jest symbolem wszelkiego ludzkiego cierpienia”, powiedział wczoraj na Procesji Bożego Ciała w Poznaniu ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski.

W ten sposób Ksiądz Arcybiskup odniósł się m. in. do spektaklu Golgota Picnic. Odpowiadając na pytanie „Jaka będzie nasza odpowiedź na tego rodzaju smutne spektakle?”, metropolita poznański stwierdził ponadto:

Wszelkie zamachy na Boga, wiarę, moralność, społeczeństwo i państwo chcemy zwalczać legalnymi środkami. Stąd też nigdy nie poniżymy się do poziomu zachowań agresywnych młodych ludzi, którzy w Poznaniu próbowali przerwać wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Wolność bowiem jest twórcza w życiu społecznym, jeśli urzeczywistnia się w granicach wspólnego dobra i publicznego porządku.

Jednoznacznie, głęboko i po chrześcijańsku. Ksiądz Arcybiskup powiedział, że mamy do czynienia ze złem (bluźnierstwo) i fałszem (życiem bez zasad moralnych), którym chrześcijanie powinni przeciwstawić się modlitwą i zdrową nauką. Wezwał także do uczestnictwa (w dniu bluźnierczego spektaklu, w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego) w procesji kończącej się nabożeństwem wynagradzającym, „która będzie, jednym, wielkim aktem ekspiacji za wszelkie bluźnierstwa uderzające w Osobę naszego Zbawiciela”. Równocześnie Arcybiskup ostrzegł wiernych przed kierowaniem się w tej sprawie uczuciem nienawiści i posługiwaniem się przemocą.

Niektórzy rwą się do rękoczynów, przekonani, że zło należy złem zwyciężać. Przekonani, że bluźnierców należy eliminować, podobnie jak czynią to pewne radykalne odłamy islamu, zgodnie ze starotestamentalnym prawem (…). Chrześcijanie sprzeciwiają się takiemu rozwiązywaniu, ponieważ nie żyjemy w czasach Starego, ale w czasach Nowego Testamentu. Żyjemy w czasach oświeconych światłem Ewangelii miłosierdzia.

W ten sposób Ksiądz Arcybiskup odniósł się też pośrednio do zapowiadanych protestów przed Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu w dniach wystawiania obrazoburczej sztuki. Nie odcinał się od nich i nie zabraniał, ale dał wyraz obawom i przede wszystkim dał podstawowe wskazania: bez nienawiści i bez przemocy. Równocześnie przedstawił własną, kościelną, konkretną odpowiedź na bluźnierstwo – procesja i nabożeństwo ekspiacyjne.
Organizatorzy protestu już od kilku tygodni zapowiadają, że będą do końca walczyli, aby nie doszło do aktów bluźnierstwa. Zawiadomili już prokuraturę i policję o popełnieniu przestępstwa przez organizatorów Festiwalu „Malta”; 24 czerwca, w najbliższy wtorek, będą manifestowali przed Urzędem Miasta Poznania, domagając się od Władz Miasta niedopuszczenia do wystawienia spektaklu; i wreszcie w dniach wystawiania sztuki będą czuwali modlitewnie wokół budynku „Zamku”. Tak jak czuwa się pod klinikami aborcyjnymi, nie dla protestu, ale po to, by zło się nie dokonało.


Bogusław Kiernicki

 

 

Protest na Facebooku

 


Bogusław Kiernicki

(1962), Prezez Fundacji Św. Benedykta, wydawca, szef Wydawnictwa Dębogóra. Mieszka w Dębogórze.