Słuchowisko
2020.09.17 19:15

…INTERLUDIUM – Noc ciemna…

 

... INTERLUDIUM – Noc ciemna... (JEŚLI MOŻESZ, ZAŁÓŻ SŁUCHAWKI)

Więcej o projekcie "internus" na podstawie "Zapisków więziennych" Prymasa Wyszyńskiego na blogu: https://internusblog.wordpress.com

autor: Piotr Tabakiernik

czyta: Bartosz Mazur

gościnnie: Marta, moja żona, Marcin Kobierski (O. Korniłowicz)

W odcinku jako cytaty wykorzystano fragmenty:

– kazania ingeresowego Prymasa Augusta Hlonda,

– Polskiej Kroniki Filmowej,

– wystąpień premiera Józefa Cyrankiewicza,

– relacji z procesu Biskupa Czesława Kaczmarka.

Poza tekstem "Zapisków więziennych" wykorzystano także wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego o Prymasie Hlondzie oraz Księdzu Władysławie Korniłowiczu oraz fragmenty memoriału biskupów polskich do władz PRL z 8 maja 1953 roku "Non possumus".

Fragment Responsorium krótkiego "In manus tuas" z Completorium śpiewa kompozytor. Cykl "internus" jest realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – "Kultura w sieci".

 

Piotr Tabakiernik

 

----- 

Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.

-----


Piotr Tabakiernik

(1986) – kompozytor, kantor na Mszy trydenckiej w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie i w Brwinowie. Nauczyciel przedmiotów teoretycznych w jednej z warszawskich szkół muzycznych, gdzie prowadzi także zajęcia chorału gregoriańskiego wg metody Solesmes oraz polifonii renesansu.