Felietony
2014.12.08 09:58

Domine salvum fac regem

Domine salvum fac regem, to ostatni werset psalmu 20 – Panie, wybaw króla, a nas wysłuchaj w dniu, gdy Cię wzywamy. We Francji werset ten stał się tekstem szczególnie ważnym, bo na żądanie Ludwika XIV miał być wykonywany podczas każdej mszy i stał się de facto tekstem hymnu narodowego, którą to rolę pełnił aż do czasów rewolucji francuskiej.
Św. Augustyn w swoich Objaśnieniach Psalmów dzieli Psalmy na te, w których słyszymy głos samego Chrystusa, te, w których słychać głos Kościoła, oraz te, w których prorok (tu akurat Dawid) zapowiada to co ma nadejść w odniesieniu do ziemskiego życia Pana Jezusa. Psalm 20 Augustyn zalicza właśnie do tej trzeciej kategorii.
Ta chrystologiczna interpretacja pozwala św. Augustynowi widzieć np. w słowach tego psalmu Niechaj pamięta o wszystkich twych ofiarach, i niech mu będzie miłe twe całopalenie zapowiedź wszystkich krzywd i obelg, które Pan Jezus miał znieść podczas swej męki, oraz zapowiedź krzyża, na którym został On ofiarowany Bogu jako całopalenie.
Dalej św. Augustyn objaśnia ten psalm jako zapowiedź Chrystusa-Kapłana, który w niebie wstawia się za nami nieustannie u swego Ojca:
„Niechaj Pan spełni wszelkie twoje prośby”. Niechaj Pan wypełni nie tylko prośby, jakie zanosiłeś będąc na ziemi, lecz także te, jakie w niebie przedstawiasz w naszym imieniu. „Teraz poznałem, że Pan zbawił pomazańca swego”. Teraz proroczo zostało mi pokazane, że Pan wywiedzie z martwych swego pomazańca. „Wysłucha go z nieba świętego”. Wysłucha go nie tylko z ziemi, gdzie prosił o swe uwielbienie, ale i z nieba, gdzie już po prawicy Ojca wstawiając się za nami, zlewa Ducha Świętego na wierzących w Niego.
Podobnie Doktor łaski objaśnia werset Domine salvum fac regem, a więc chrystologicznie i to na zasadzie opisywania sytuacji Chrystusa Pana jako niebieskiego Kapłana:
„Panie, zbaw króla”, ażeby Ten, który przez mękę swoją dał nam przykład wojowania, złożył również ofiary, jako kapłan zbudzony ze śmierci i umieszczony w niebie. „I wysłuchaj nas w dniu, kiedy będziemy Cię wzywać”. Kiedy już On za nas złoży ofiarę, wysłuchaj nas w dniu, kiedy wzywać Cię będziemy.
Oto chyba najpiękniejsze opracowanie wersetu psalmu 20 Domine salvum fac regem, którego autorem jest François Couperin.

 

Antonina Karpowicz-Zbińkowska



Antonina Karpowicz-Zbińkowska

(1975), doktor nauk teologicznych, muzykolog, redaktor „Christianitas”. Publikowała w „Studia Theologica Varsaviensia”, "Christianitas", na portalu "Teologii Politycznej" oraz we "Frondzie LUX". Autorka książek "Teologia muzyki w dialogach filozoficznych św. Augustyna" (Kraków, 2013), "Zwierciadło muzyki" (Tyniec/Biblioteka Christianitas, 2016) oraz "Rozbite zwierciadło. O muzyce w czasach ponowoczesnych"(Tyniec/Biblioteka Christianitas, 2021). Mieszka w Warszawie.