W drugiej połowie XII wieku rozpoczyna się budowa słynnej katedry Notre Dame w Paryżu, świadkiem jej budowy jest kompozytor Magister Leoninus. Potem, gdy katedra już jest zbudowana, powstaje przy niej profesjonalny chór, którego śpiew miał uświetniać sprawowaną w niej liturgię. Schedę po Leoninusie przejmuje na przełomie XII i XIII wieku jego uczeń – Perotin. Działalność ich obu opisuje anonimowy angielski student, który nazywany jest przez badaczy „Anonim IV”[1].
W poprzednim odcinku wspominałam o praktyce komponowania formy organum, polegającej na dodawaniu do melodii chorałowej dodatkowego głosu, prowadzonego równolegle, w kwartach bądź w kwintach, albo też na zasadzie dodania głosu w ten sposób, by wraz z melodią chorałową tworzył wyłącznie konsonanse czyste – prymy, kwarty, kwinty i oktawy. Tu, proszę posłuchać, mamy przykład takiego właśnie opracowania Alleluia justus ut palma:
Tymczasem Leoninus wprowadza nowość polegającą na tym, że głos chorałowy prowadzony jest w dolnym głosie w długich wartościach rytmicznych, a na tym tle rozwija się melizmatyczny głos górny. Oto takie organum duplum, czyli organum dwugłosowe:
Perotin zaś do dwugłosowych organów Leonina dodawał trzeci głos (organum triplum), pisał także czterogłosowe (organum quadruplum). Ponieważ dotychczasowy zapis nutowy nie określał wartości rytmicznych, co przy czterogłosie już groziło chaosem. W związku z tym od tego czasu postanowiono dodać do muzyki modi rytmiczne, czyli te szablony rytmiczne wzięte z poezji greckiej, o czym wspominałam w poprzednim odcinku. Zatem wszystkie górne głosy są związane tym szablonem. Dolny głos, ten chorałowy, idzie zaś na zasadzie bourdonu, czyli trzymanej długiej nuty.
Oto chyba najsławniejsze organum quadruplum Perotina, Viderunt omnes, oparte na graduale ze mszy bożonarodzeniowej, śpiewa zespół Hilliard Ensemble, znany ze swojego miękkiego, angielskiego brzemienia:
A oto drugie, też sławne organum quadruplum Perotina, Sederunt principes, oparte na gradualne z mszy z drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia, czyli z mszy o św. Szczepanie, którego tekst z kolei oparty jest na fragmencie Psalmu 118. Tu wykonanie zespołu The Early Music Consort of London pod dyrekcją Davida Munrowa, moim zdaniem ciekawsze, bardziej zwarte, odrobinę „wojskowe”:
No i jeszcze organum Alleluja nativitas, śpiewa Ensemble Gilles Binchois, dyryguje Dominique Vellard:
A na koniec koniecznie muszę jeszcze przedstawić solowy conductus Perotina Beata viscera, do którego tekst napisał sam Filip Kanclerz – filozof i poeta związany z Sorboną. Conductus, jak pamiętamy z poprzedniego odcinka, napisany jest w całości z inwencji kompozytora, bez zapożyczeń z chorału.
Oto wykonanie zespołu Hilliard Ensemble wraz z dodanymi na tym tle improwizacjami Iana Garbarka, saksofonisty. Niestety nie ma już na youtubie wersji bez tych improwizacji. Zespół Hilliard Ensemble nagrał co najmniej dwie płyty, na której wykonują średniowieczną muzykę sakralną z dodanymi improwizacjami Garbarka. W swoim czasie nagrania te robiły na mnie wielkie wrażenie, dziś uważam je za pretensjonalne i kompletnie nieliturgiczne, raczej z obszaru zjawiska, które nazywam „świeckim sacrum”.
I wreszcie moje ulubione wykonanie tego conductusu, z dodanym bourdonem:
I już na koniec dziwaczne, ale jednak piękne wykonanie Beata viscera zespołu Graindelavoix, gdzie każdą zwrotkę wykonuje kto inny, oczywiście jest ze śpiewanym bourdonem, no i jedną z nich wykonuje Adrian Sirbu zupełnie na modłę bizantyjską. Od 01:04:30:
Marzy mi się dobre, polskie tłumaczenie tekstu Beata viscera ponieważ tekst ten jest w Polsce mało znany, a jest to najwyższej próby religijna poezja średniowieczna.
Załączam poniżej tekst oryginalny wraz z angielskim tłumaczeniem:
|
[1] To stąd pochodzi nazwa zespołu Anonimus IV.
Antonina Karpowicz-Zbińkowska
(1975), doktor nauk teologicznych, muzykolog, redaktor „Christianitas”. Publikowała w „Studia Theologica Varsaviensia”, "Christianitas", na portalu "Teologii Politycznej" oraz we "Frondzie LUX". Autorka książek "Teologia muzyki w dialogach filozoficznych św. Augustyna" (Kraków, 2013), "Zwierciadło muzyki" (Tyniec/Biblioteka Christianitas, 2016) oraz "Rozbite zwierciadło. O muzyce w czasach ponowoczesnych"(Tyniec/Biblioteka Christianitas, 2021). Mieszka w Warszawie.