podcasty
2020.08.12 12:36

Easy Rider i Jezus Chrystus, czyli kontrkultura a chrześcijaństwo

 

Rewolucyjność transcendentalizmu wynikała z rozczarowania instytucjonalnym chrześcijaństwem. Emerson, pojmując „prawdziwą religię” wyłącznie przez pryzmat „szerokiego oddechu”, pisał, że „najlepszym jest zawsze to, co przywraca mnie mojej istocie” i „odkrywa we mnie Boga”, podczas gdy „to, co ukazuje Go poza mną, czyni mnie kimś zbytecznym”. Tego typu reinterpretacja bogoczłowieczeństwa Jezusa Chrystusa, w którym Emerson postrzegał uniwersalny, kosmiczny odblask boskości w naturalnym ludzkim potencjale z czasem ujawniła znacznie szersze oddziaływanie na kulturę. Idee te stały się oczywiście podłożem oraz iskrą dla kontrkultury lat 60.

 

Michał Gołębiowski

 

----- 

Drogi Czytelniku, prenumerata do potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.

-----


Michał Gołębiowski

(1989), doktor nauk humanistycznych, filolog, historyk literatury, eseista, pisarz, tłumacz. Stały współpracownik pisma „Christianitas”. Autor książek, m.in. „Niewiasty z perłą” (Kraków, 2018) czy „Bezkresu poranka” (Kraków, 2020), za którą został uhonorowany Nagrodą Specjalną Identitas. Jego zainteresowania obejmują zarówno dawną poezję mistyczną, jak również kulturę tworzoną w atmosferze tzw. „śmierci Boga” oraz dzieje ruchów kontrkulturowych lat 60. XX wieku.