Rozdział 15. W jakich okresach śpiewa się Alleluja
1Od święta Paschy aż do Zesłania Ducha Świętego śpiewamy stale Alleluja, tak przy psalmach, jak i w responsoriach. 2Natomiast od Zesłania Ducha Świętego aż do początku Wielkiego Postu każdej nocy należy łączyć Alleluja jedynie z sześciu ostatnimi psalmami Wigilii. 3W każdą zaś niedzielę poza Wielkim Postem z Alleluja należy śpiewać kantyki, Jutrznię, Prymę, Tercję, Sekstę i Nonę; Nieszpory zaś już z antyfoną. 4W responsoria zaś należy włączać Alleluja jedynie od Paschy do Zesłania Ducha Świętego.
Liturgia poucza nas swymi znakami równocześnie delikatnymi i mocnymi — i to poucza prawie wyłącznie pośrednio, w ten sposób, że każe nam coś robić lub mówić (a nie w ten sposób, że liturgia odwraca się do nas jak nauczyciel od tablicy). Tym razem chodzi o jedno słowo — poświęcono mu osobny rozdział.
Słowo Alleluia jest w służbie Bożej związane z radością wielkanocną, paschalną. Ta radość jest nieprzerwaną nicią w służbie Bożej — bez tej radości Zmartwychwstania nie ma ani chrześcijaństwa, ani jego modlitwy, ani sakramentu Boga Żywego. Dlatego dotykamy tej nadprzyrodzonej radości także w tych oficjach, które muszą brzmieć żałobnie i powinny ćwiczyć w służbie Bożej nasz smutek i ból. Uczucia żałobne wybijają się wtedy chwilami na plan pierwszy, nawet nadają swój ton przejmującej czerni — a przecież i tak znajdują się w liturgii jedynie jako służki tej radości, że „żyje mój Odkupiciel”, „brat zmartwychwstanie”, zaś ja „będę oglądał dobra pana w krainie żyjących”. W liturgii wszystkie uczucia ludzkie są po to, aby ukazało się panowanie nadziei i radości nad nimi, w swoim czasie.
W tym kontekście pojawia się pytanie: „w jakich okresach śpiewa się Alleluja?” Nie zawsze bowiem mocny akcent radości paschalnej ma być obecny tak samo dosadnie. Widzimy jego nieustanną obecność w Okresie Wielkanocnym, to oczywiste. W ciągu roku wzmożenie tego tonu nastąpi w każdą niedzielę, jako pamiątkę Wielkanocy. „W ciągu roku” znak Alleluja trwa w nabożeństwie nocnym — jak głos strażników oczekujacych poranka. Jednak jest też czas, w którym Alleluja znika zupełnie — i nie zaskakuje to, że chodzi o Czterdziestnicę, czyli Wielki Post (Reguła nie wie jeszcze o Przedpościu.)
PM
-----
Drogi Czytelniku, skoro jesteśmy już razem tutaj, na końcu tekstu prosimy jeszcze o chwilę uwagi. Udostępniamy ten i inne nasze teksty za darmo. Dzieje się tak dzięki wsparciu naszych czytelników. Jest ono konieczne jeśli nadal mamy to robić.
Zamów "Christianitas" (pojedynczy numer lub prenumeratę)
-----
(1966), założyciel i redaktor naczelny "Christianitas", filozof, historyk, publicysta, freelancer. Mieszka w Brwinowie.