Ten artykuł, tak jak wszystkie teksty na christianitas.org publikowany jest w wolnym dostępie. Aby pismo i portal mogły trwać i się rozwijać potrzebne jest Państwa wsparcie, także finansowe. Można je przekazywać poprzez serwis Patronite.pl. Z góry dziękujemy.
Pod hasłem „Gdy bije serce, dzieje się historia” ulicami stolicy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy przybyłych z całego kraju. Była to wielka manifestacja na rzecz życia i rodziny, a zarazem marsz wierności w związku z obchodami jubileuszu 10000-lecia koronacji królewskiej Bolesława Chrobrego.
Marsz poprzedziła historyczna parada wojów, rycerzy, husarii i kawalerzystów: konnych i pieszych na czele z orszakiem królewskim Bolesława Chrobrego.
Narodowy Marsz Życia poprzedziły msze święte w intencji ochrony życia w: bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Odprawili je ks. bp Michał Janocha i ks. bp Romuald Kamiński.
Marsz rozpoczął się od uroczystego odśpiewaniu hymnu narodowego, oraz wysłuchaniu na żywo bicia serca dziecka będącego jeszcze w łonie mamy, będącej na scenie razem z prowadzącymi Marsz Lidią Sankowską-Grabczuk i Damianem Szmaglińskim.
W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy uczestnikom marszu została przekazana biało-czerwona flaga Rzeczypospolitej. "Eksponujcie ją z dumą i radością jako manifestację ofiarności Polsce, wyraz naszych przekonań i poszanowania najwyższych wartości" — zaapelował Prezydent w odczytanym przesłaniu do uczestników marszu. "Niech będzie wezwaniem do miłości ojczyzny, która wyraża się w codziennej służbie i uważności na potrzeby drugiego człowieka. Niech dalej inspiruje nas również do współtworzenia kultury zaufania, prawdy i dobra".
W przemówieniu otwierającym Narodowy Marsz Życia, jego szef i prezes Fundacji Św. Benedykta Bogusław Kiernicki wyraził nadzieję, że obchody milenium koronacji królewskiej z 2025 r. będą równie brzemienne w skutki jak obchody milenium chrztu Polski z 1966 r. i przywołał w tym kontekście postaci „niekoronowanych królów Polski”: Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Papieża św. Jana Pawła II. Zwrócił też uwagę na zagrożenia, które w sposób radykalny uderzają w porządek prawny i w ład moralny Rzeczpospolitej, a najpełniej symbolizują je zabójstwo Felka w szpitalu w Oleśnicy i powstanie tzw. przychodni aborcyjnej „Abotak”.
Po barwnej defiladzie rycerskiej i oddaniu hołdu królowi uczestnicy marszu wyruszyli z placu Zamkowego, idąc Traktem Królewskim w kierunku Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Jadąca przez cały czas na czele kolumna rycerska, zorganizowana przez Dariusza Wasilewskiego, była jak dotąd największym tego typu wydarzeniem w ramach obchodów 1000-lecia
Podczas marszu na wietrze powiewały liczne biało-czerwone flagi oraz flagi z lilią i krzyżem. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami: "Każdy ma prawo do życia", "Tak dla cywilizacji życia", "Tak dla życia". „Narodziny Królestwa” "Bóg, Honor, Ojczyzna — królewski szczep piastowy". Skandowano hasła: "Tu jest Polska nie Bruksela, tu się życia nie odbiera", „Od Krakowa aż do Gdańska żyje Polska chrześcijańska” czy „Chwała wielkiemu, Królestwu polskiemu”. Choć najczęściej wznoszono okrzyk "Niech żyje Polska".
Maszerującym towarzyszył także skomponowany także specjalnie na te wydarzenie przez Jacka Kowalskiego „Hymn Korony Polskiej”, który w trakcie Marszu można było usłyszeć po raz pierwszy, i którego refren uczestnicy chętnie podchwytywali. Innym charakterystycznym i symbolicznym elementem Marszu był dzwon „Głos Nienarodzonych”, poświęcony przez papieża Franciszka, który rozbrzmiewał w najważniejszych momentach przemarszu.
"Jako Polacy, jako obywatele chcemy dać wyraz tym wartościom, do których jesteśmy przywiązani, a więc rodziny w pojęciu mąż, żona, dzieci, życie od poczęcia do naturalnej śmierci, jakie by ono nie było" — podkreślili organizatorzy. Jak zaznaczyli, "gdyby nie chrześcijaństwo, nasz naród, kraj nie wyglądałby tak, jak dziś wygląda. Pod wspólną, biało-czerwoną flagą chcemy manifestować te wartości, chcemy dążyć do jedności, która jest dziś tak mocno zagrożona".
Na zakończeniu marszu miały miejsce przemówienia i świadectwa osób działających na rzecz życia i rodziny, ale także samych rodzin mówiących o radości życia nawet gdy łączy się to z cierpieniem czy wyzwaniem niepełnosprawności dziecka.
Były marszałek Sejmu Marek Jurek przypomniał, że polskie "przepisy chroniące życie mówią jasno, że dziecko w momencie, kiedy może przeżyć poza łonem matki, podlega absolutnej ochronie". — „To dziecko w imię obowiązującego prawa jest nietykalne. Jeżeli władza wydaje jakieś rozporządzenia czy instrukcje, to są one po prostu o łamaniu prawa, o popełnianiu przestępstw. I przed tym wszystkim musimy Polskę dzisiaj obronić” — powiedział Marek Jurek.
Marsz zwieńczyło odczytanie aktu jubileuszowego w tysiąclecie koronacji pierwszego króla Polski. Zwrócono w nim uwagę, że przyjmując koronę Bolesław Chrobry a po nim Mieszko II podjęli "wobec Boga i Kościoła powszechnego zobowiązanie strzeżenia wiary, całości państwa, sprawiedliwości i dobra powierzonego sobie ludu".
W swej głównej części akt jubileuszowy przedstawił główne postulaty Marszu:
„Oczekujemy więc jasnej obrony obowiązywalności, pod sankcją sprzeniewierzenia się lojalności wobec Państwa Polskiego, przepisów i wykładni Konstytucji potwierdzających człowieczeństwo każdej osoby od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, praw lekarzy i instytucji ochrony zdrowia do ich obrony, obrony na forum narodowym i międzynarodowym naturalnego ustroju rodziny, praw wychowawczych rodziców i obrony dzieci przed demoralizacją. Przypominamy raz jeszcze, że wszystkie te naturalne powinności państwa – Rzeczpospolita potwierdziła w Konstytucji, w jej obowiązującej wykładni i w swych ustawach.
Oczekujemy jednoznacznego przeciwstawienia się uzurpacji ze strony organizacji międzynarodowych, które utrudniają Państwu Polskiemu ochronę życia, rodziny i wychowania. Oczekujemy jasnego, nie tylko wyborczego i retorycznego, ale prawnego –przeciwstawienia się zamachom na polską szkołę oraz jej wychowawcze i narodowe funkcje.”
W ostatnim akapicie aktu jubileuszowego uczestnicy zadeklarowali: „My wszyscy zaś zobowiązania te mamy obowiązek zrealizować wykonując swą władzę wyborczą w nadchodzących wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej, popierając kandydata, który je szanuje, który wypełni wspólne powinności narodu i w niczym nie narazi ich na szwank. Tak nam dopomóż Bóg!”
W czasie wystąpień głos zabrali także mec. Magdalena, Majkowska, dr n. med. ginekolog i położnik Ewa Ślizień-Kuczapska, świadectwo wygłosiła rodzina Anety i Piotra z dziećmi Łucją, Ignacym, Szymonem, Leonem i Klarą, Blanka Bąkiewicz, Artur Wolski, Bartosz Malewski, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, Magdalena Bartoszewicz, Marcin Perłowski, Marcin Osowski.
Organizatorem Narodowego Marszu Życia jest Fundacja św. Benedykta wraz z Koalicja dla Życia i Rodziny oraz ok. 60 organizacjami partnerskimi, m.in.: CitizenGo, Centrum Życia i Rodziny, Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z Krakowa, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolska, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza, Wspólnota Woda Życia, Ruch Focolari, Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II, Akcja Katolicka, Żołnierze Chrystusa, Neokatechumenat, Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich, Fundacja Słowo, Fundacja Rodziny Witaszków.
Honorowym patronatem Marsz objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.
(materiał prasowy organizatorów)
Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.