Święty Jan Paweł II mówił w trakcie swej wizyty we włoskiej Kampanii:
Gdy kończymy tę uroczystą Mszę św. kierujemy wzrok ku Maryi, która jest Tota Pulchra — Cała Piękna. Za Jej pośrednictwem, jako istoty stworzonej, Bóg przyszedł do ludzkości w tak niezwykły sposób. Maryja jest Arką Przymierza, w której spotykają się ziemia i niebo: natura ludzka i natura Boska w Osobie Syna Bożego. Ileż kościołów i kaplic poświęconych jest Maryi na tej przepięknej wyspie będącej darem Boga i znakiem Jego piękna! Wzywacie Maryję wieloma imionami znanymi pobożności ludowej.
W Maryi odbija się jaśniejące Oblicze Chrystusa. Jeśli posłusznie za Nią idziemy, Najświętsza Dziewica prowadzi nas do Jezusa. W miesiącu maju, który niedawno się rozpoczął przebywamy z Maryją i uczymy się od Niej, jak iść prawdziwą drogą kontemplacji, odmawiając różaniec. Ta tradycyjna praktyka jest na pewno bardzo skuteczną pomocą w rozważaniu tajemnic życia Chrystusa.
Gdy mówię o różańcu, moja myśl kieruje się do położonego niedaleko stąd miasta Pompeje. W nim bł. Bartolo Longo wzniósł ku czci Panny Różańca Świętego kościół, który stał się maryjnym sercem Kampanii, znanym na całym świecie. Przelatując nad tym pięknym regionem, szczególnie serdecznie myślałem o tym drogim mi sanktuarium, do którego — jeśli Bóg pozwoli — mam nadzieję udać się ponownie. Byłem w nim bowiem tylko raz!
W tych dniach przeżywamy radość okresu wielkanocnego. Kieruję moje myśli ku naszym braciom z Kościoła wschodniego, którzy dzisiaj — zgodnie ze swym kalendarzem — obchodzą święto Paschy. Całym sercem przyłączamy się do ich radości płynącej ze zmartwychwstania Chrystusa i prosimy naszego wspólnego Pana, aby wszyscy chrzęścijanie jak najszybciej mogli się radować z pełnej jedności.
Jan Paweł II
(rozważanie przed modlitwą Rorate caeli, Ischia Ponte, 5.5.2002)
oprac. Paweł Milcarek
(1920-2005), Karol Wojtyła, papież, święty. Pochodził z Wadowic. Ora pro nobis!