Teologia poetów
2020.06.19 18:18

Susza i żniwa

Pobierz pdf

Wiersz George’a Parsonsa Lathropa, zachowując klasycystyczną i medytacyjną formę (pod tym względem przywodzi na myśl dzieła innego wielkiego poety amerykańskiego, Henry’ego Wadswortha Longfellowa), zaczyna się od przypomnienia o konieczności przemijania wszystkiego, co istnieje na tym świecie. Wydawać by się mogło, że nastrój całości jest ciemny i surowy. Wanitatywny początek, tak mocno związany z wielką tradycją katolickiej liryki konsolacyjnej, ostatecznie prowadzi jednak do znamiennego pocieszenia. Zobrazowane jako susza i nieurodzaj trudy doczesnego życia okazują się jedynie przygotowaniem na błogosławieństwo obfitości i żniw, ponieważ – jak obiecuje Pismo – którzy we łzach sieją, żąć będą w radości (Ps 126,5). Wspomniany w zakończeniu „kres nadziei” może oznaczać bądź to wysłuchanie modlitw jeszcze na tym świecie, tak aby nadzieja, będąc wcześniej wystawiona na próbę ufności, osiągnęła wreszcie swój cel, a więc przestała być już potrzebna, bądź też życie wieczne, w którym zatryumfuje wiekuista radość, a nadzieja ustąpi doświadczaniu pełni Bożych darów bez końca.

 

Przekład wiersza Famine and Harvest na podstawie wydania dzieł George’a Parsonsa Lathropa, Dreams and Days. Poems, które ukazało się w Nowym Jorku w 1892 roku, s. 129-130.

 

 

Pomnij, co powiem,
obcy czy bracie,
cokolwiek wam drogie,
to śmierci oddacie.

 

 

Na tęskny płacz ludzi
grób nie odpowie,
i żaden nie zbudzi
śpiących w tym grobie.

 

Kochamy, choć wiemy:
zbyt szybko odpłyną;
i my odejdziemy,
by zmieszać się z gliną.

 

Nad nami wyrośnie
wino, zobaczysz;
wiatr wionie radośnie
nad ziemią rozpaczy.

 

Więc nie drżyj przed suszą,
Bóg łaski udzielił,
a żniwa przyjść muszą
u kresu nadziei.

 

George Parsons Lathrop

tłum. Michał Gołębiowski

 

 

 

 

----- 

Drogi Czytelniku, prenumerata do potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.

----- 


George Parsons Lathrop

(1851-1898), poeta i krytyk amerykański, twórca refleksyjnej liryki, w której łączył osobiste przeżywanie wiary z plastycznymi opisami codziennego życia mieszkańców Nowego Jorku i Bostonu. Wraz z żoną, Rose, córką słynnego powieściopisarza, Nathaniela Hawthorne’a, a obecnie Służebnicą Bożą Kościoła katolickiego, dokonał głośnej w swoim czasie konwersji na katolicyzm. Requiescat in pace!