Święty Jan Paweł II mówił trzydzieści pięć lat temu o dzieciach przystępujących do I Komunii świętej:
Pragnę dziś z okazji naszego południowego spotkania na « Regina coeli » skierować myśli i serca wszystkich obecnych i tych, którzy towarzyszą nam za pośrednictwem radia i TV, ku dzieciom - chłopcom i dziewczętom - którzy w tym roku po raz pierwszy przystępują do Komunii Świętej. […]
Jakiż to doniosły moment w życiu młodego chrześcijanina, gdy dane mu jest po raz pierwszy stać się uczestnikiem tego Sakramentu, w którym Pan Jezus pozostawił nam widoczny znak swej boskiej miłości, tej miłości, którą umiłował nas aż do śmierci. Tej miłości, która jest największym oczekiwaniem serca ludzkiego, a - gdy się w nim przyjmie - jest jego największą potęgą i mocą. Tę właśnie miłość Chrystus Pan zaszczepia w dziecięcych sercach przez Sakrament swego Ciała i Krwi.
Jakże bardzo zależy nam na tym, ażeby spełniło się w tym roku oczekiwanie tylu dziecięcych serc i ażeby pierwsza Komunia Św. stała się dla nich początkiem tej mocy ducha, do której będą mogli sięgać przez całe życie. Właśnie dlatego tak doniosły jest cały okres przygotowania do I Komunii Św., które przede wszystkim polega na gruntownej katechezie. Pamiętam z własnych doświadczeń duszpasterskich, gdy byłem jeszcze młodym kapłanem, jaką radość znajdowaliśmy wspólnie z dziećmi, a także wspólnie z ich rodzicami, w tym przygotowaniu. Pamiętam mojego pierwszego proboszcza, sędziwego kapłana, który zawsze o tym przygotowaniu mówił jako o zadaniu duszpasterskim szczególnej wagi. Nie może zresztą być inaczej. Przygotowując dzieci do pierwszej Komunii Św. wprowadzamy je w główną tajemnicę życia chrześcijańskiego. Ukazujemy, jak wielka jest godność człowieka, jego nieśmiertelnej duszy, skoro ma ona stać się mieszkaniem Boga. Uczymy wreszcie wrażliwości sumienia, gdy przygotowanie do Komunii Św. łączy się z rachunkiem sumienia, żalem za grzechy, z sakramentem pokuty.
Trzeba, ażeby w tym doniosłym wydarzeniu w życiu młodego chrześcijanina uczestniczyła jego najbliższa rodzina. Wszyscy zaś, a przede wszystkim rodzice, niech przywiązują tutaj największą wagę do tego, co istotne, do treści ściśle religijnej i sakramentalnej, tak aby zewnętrzna strona I Komunii Św. nie przesłoniła treści. Jest ona również potrzebna, ale zawsze w stosownych granicach.
I Komunia Św. powinna odbywać się w parafiach własnych tych dzieci, które ją przyjmują. Jeśli bowiem jest ona doniosłym wydarzeniem w życiu chrześcijańskiej rodziny, to równocześnie jest takim wydarzeniem w życiu parafii. […]
Polecam modlitwie wszystkich tu obecnych i całego Rzymu te dzieci, które w tym roku przystępują po raz pierwszy do Stołu Pańskiego. A może bardziej jeszcze polecam te wszystkie dzieci na świecie, które z jakichkolwiek powodów nie mogą zaznać tego szczęścia.
Jan Paweł II
(rozważanie przed modlitwą Regina caeli, Rzym, 13.5.1979)
oprac. Paweł Milcarek
(1920-2005), Karol Wojtyła, papież, święty. Pochodził z Wadowic. Ora pro nobis!