Teologia poetów
2020.12.30 23:13

Różaniec

Kunsztowny sonet Różaniec (The Rosary z tomu Trees and Other Poems ogłoszonego w 1914 roku) oparty został na koncepcie, którego punktem odniesienia jest tradycyjna nauka Kościoła. Autor odwołuje się do starej wykładni na temat różańca jako „psałterza maryjnego”, a nawet „doskonalszego psałterza” (m.in. bł. Alan z La Roche, św. Ludwik Maria Grignion de Montfort). Obracanie w palcach paciorków przypomina trącanie o struny psalterionu (starożytnego instrumentu przypominającego harfę), aby wydobyć zeń czyste, harmonijne dźwięki modlitwy. Uwielbienie „wyśpiewywane” przy pomocy różańca okazuje się szczególnie miłe Bogu, a przy tym nie wymaga specjalnych zdolności, ani przesadnego kunsztu; jest możliwe dla każdego wiernego.Nie graj na lutni Panu psałterza,
oby ci w palcach struna nie drgnęła,
bo człowiek mija, a żyją dzieła;
niech lepsze pienie do Pana zmierza.

 

Dworscy muzycy biegli być muszą,
niechaj więc zmilkną słowa zwątpienia;
lepiej się staraj o czystsze brzmienia,
o dźwięki, które Boga poruszą.

 

Oto jest harfa, a każda ręka,
co na niej zagra, ducha roznieci
harmonii wdziękiem; oto piosenka,

 

co wybrzmi, kiedy inna uleci.
Na niej popłynie Matce podzięka,
niebo się wzruszy pieśnią Jej dzieci.

 

tłum. Michał Gołębiowski

 

----- 

Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.


Joyce Kilmer

(1886-1918), poeta amerykański, eseista i krytyk literacki, jeden z najbardziej cenionych w swoim czasie pisarzy katolickich, stawiany w jednym szeregu z G.K. Chestertonem, Hilaire Bellociem oraz J.R.R. Tolkienem, współcześnie dość zapomniany. Jego styl poetycki nawiązywał do osiągnięć liryki modernistycznej przełomu XIX i XX, którą Kilmer wzbogacał o duchowe, teologiczne a nawet mistyczne treści. Mąż Aline Murray Kilmer, również znanej poetki religijnej. Requiescat in pace!