Promo
2015.07.24 14:50

[PATRONAT "CHRISTIANITAS"] Ars Celebrandi — największe warsztaty liturgii tradycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej!

W dniach 16-23 sierpnia br. w sanktuarium maryjnym w Licheniu odbędzie się druga edycja Warsztatów Liturgicznych Ars Celebrandi — największych warsztatów liturgii tradycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Do udziału w nich zgłosiło się już 180 osób z Polski i innych krajów, w tym 40 kapłanów  — wśród nich ks. Jan Kaczkowski. Jego ekscelencja biskup Athanasius Schneider odprawi Mszę św. pontyfikalną i nieszpory pontyfikalne. Honorowy patronat nad Warsztatami Liturgicznymi Ars Celebrandi objął Jego Ekscelencja biskup włocławski Wiesław Mering.

 

Podobnie jak w roku ubiegłym, uczestnicy będą mogli wybierać z szerokiego wachlarza warsztatów praktycznych, przeznaczonych dla kapłanów, kleryków, ministrantów, muzyków liturgicznych i innych osób troszczących się o liturgię. Wykwalifikowani i doświadczeni prowadzący będą uczyli:

 

-celebrowania Mszy św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego (Msza czytana oraz solenna);

-ministrantury do Mszy św. recytowanej, śpiewanej i solennej;

-śpiewu chorałowego (wg tradycji solesmeńskiej i dominikańskiej);

-śpiewu polifonicznego;

-gry organowej;

-koronkarstwa i konserwacji paramentów.

 

Wśród prowadzących warsztaty są: ks. Paweł Korupka, ks. Bartosz Gajerski, ks. Radosław Pleskot, ks. Piotr Wulgaris, Joanna Orzeł, Marcin Bornus Szczyciński, Robert Pożarski, Paweł Bębenek, Robert Hugo (Praga). Zajęcia praktyczne dopełnią pogadanki nt. kalendarza liturgicznego, rubryk mszalnych, strojów chórowych itp.

 

Codziennie celebrowane będą dwie główne Msze święte: solenna i śpiewana, podczas których uczestnicy będą służyć tym, czego każdy nauczył się na warsztatach (w tym dwie w rycie dominikańskim). Celebrowane będą także śpiewane godziny kanoniczne: jutrznia bądź nieszpory oraz kompleta. Oprócz tego każdy kapłan codziennie będzie miał możliwość odprawienia Mszy św. czytanej.

 

Warsztaty, obejmujące pełny tydzień, są niezastąpionym czasem spotkań, integracji i wymiany doświadczeń różnych środowisk pielęgnujących tradycyjną liturgię z obszaru całego kraju i zagranicy.

 

Organizatorami warsztatów są księża oraz wierni działający w diecezjalnych duszpasterstwach i środowiskach tradycji łacińskiej w Polsce. Podmiotem odpowiedzialnym jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia.

 

Patronat medialny nad Warsztatami Liturgicznymi Ars Celebrandi objęli m.in.: Unacum.pl, Liturgia.pl, Nowy Ruch Liturgiczny, Miesięcznik Katolicki „List”, Christianitas, Sanctus.pl, Stacja7.pl, Deon.pl, Rebelya.pl, Pressje, Mantylki.pl

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej arscelebrandi.pl (szczególnie polecamy galerie zdjęć z ubiegłego roku: arscelebrandi.pl/galeria/) oraz na profilu Ars Celebrandi w serwisie Facebook. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Biuro Prasowe: media@arscelebrandi.pl

 

„Wszystkich, którzy chcieliby doświadczyć w sposób zupełnie niezwykły piękna liturgii, szczerze zapraszam do tego, żeby poświęcili czas i zaryzykowali wejście w świat, którego obecnie nie znają, a który jest ogromnie bogaty. Mało tego: oprócz tego, że bogaty, to jest piękny i bardzo bezpieczny!”

Paweł Bębenek

 

„Sama liczba uczestników wskazuje, że istnieje potrzeba nauczenia się tego rytu... Wziąłem udział w niektórych liturgiach tak uroczystych, jakich nigdy nie widziałem i nie spodziewałem się nawet, że takie w naszej tradycji katolickiej istnieją. To wszystko zostało perfekcyjnie przygotowane”.

Marcin Bornus Szczyciński

 

„Ksiądz — staruszek na wózku, który przypadkiem znalazł się na tej Mszy, powiedział po niej, że wreszcie po wielu latach poczuł sacrum w świątyni, płakał ze szczęścia, że teraz może spokojnie umrzeć, bo Kościół wraca do tego, co utracił w czasach jego młodości”.


Redakcja

Christianitas - pismo na rzecz ortodoksji