Świadectwa
2022.05.16 13:20

Myśli abpa Fultona Sheena na czas wojny

Ten artykuł, tak jak wszystkie teksty na christianitas.org publikowany jest w wolnym dostępie. Aby pismo i portal mogły trwać i się rozwijać potrzebne jest Państwa wsparcie, także finansowe. Można je przekazywać poprzez serwis Patronite.plZ góry dziękujemy.

Doświadczenie II wojny światowej na trwałe wyryło swoje znamię na poprzednim pokoleniu. W 1943 roku abp Fulton Sheen, znany i ceniony duchowny, którego proces beatyfikacji jest ciągle w toku, stworzył „Modlitewnik na czas wojny” dla wszystkich żołnierzy idących na front.  Dziś w obliczu tragedii wojny toczącej się przy naszej granicy warto powracać do słów, które niosły pokrzepienie wcześniejszemu pokoleniu. Mogą zwiastować Pokój i Nadzieję, którą zawsze niesie dla nas Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

 

I. 

Nie walczę o wolność oznaczającą prawo do robienia czegokolwiek, co mi się podoba, lecz o wolność, która oznacza prawo do robienia wszystkiego, co powinienem. Powinność zakłada prawo; prawo zakłada inteligencję; a inteligencja zakłada Boga.

II. 

W czasie wojny musimy mniej się niepokoić o to, czy Bóg jest po naszej stronie, a bardziej, czy my jesteśmy po stronie Boga.

III. 

Jeśli krzyż naszego Zbawiciela był dowodem, że w człowieku istnieje coś złego, co można na- prawić tylko śmiercią ofiarniczą, to dlaczego ta wojna nie miałaby dla mnie być dowodem, że ze współczesnym światem dzieje się coś tak złego, że może to być naprawione tylko dzięki mojemu ofiarniczemu życiu?

IV. 

Maryja, która jest Dziewicą Najczystszą, jest także Ucieczką Grzeszników. Wie, czym jest grzech, nie z powodu doświadczenia jego upadku, nie dzięki skosztowaniu gorzkiego żalu za niego, lecz widząc, co uczynił Jej Boskiemu Synowi.

V. 

Zło na świecie nie może spowodować, że zacznę wątpić w istnienie Boga. Zło nie mogłoby istnieć, gdyby nie było Boga.

VI.

Nie jest łatwo objaśnić, dlaczego Bóg przyzwala na zło; ale dla ateisty niemożliwe jest objaśnienie istnienia dobra. W jaki sposób nieposiadający ducha, bezduszny, pozbawiony krzyża i bezbożny wszechświat miałby stać się ośrodkiem wiary, czystości, ofiary i męczeństwa?

W jaki sposób przyzwoitość miałaby być czymś przyzwoitym, jeśli nie ma Boga? Skoro Bóg jest miłością, dlaczego mielibyśmy być zaskoczeni, że jej brak kończy się bólem, nienawiścią, złamanymi sercami i wojną?

VII.

Zanim w mundurze zrobi się dziura, musi istnieć mundur; zanim nastąpi śmierć, musi istnieć życie; zanim pojawi się błąd, musi istnieć prawda; zanim zostanie popełniona zbrodnia, musi istnieć wolność i prawo; zanim wybuchnie wojna, musi istnieć pokój; zanim zaistnieje diabeł, musi istnieć Bóg – bunt przeciwko Niemu zrodził diabła

Istnieje tragedia większa niż śmierć: zwycięstwo zła.

Zbroja żołnierza w wielkiej bitwie życia wygląda następująco: „Stańcie więc do [walki], przepasawszy biodra wasze prawdą i przyoblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże” (Ef 6, 14–17).

X.

O Boże, od którego pochodzą święte pragnienia, dobre rady i sprawiedliwe uczynki; daj sługom swoim ten pokój, którego świat dać nie może; spraw, aby serca nasze były skłonne przestrzegać Twoich przykazań, aby zniknął strach przed wrogami, a dzięki Twojej opiece w naszych czasach zapanował pokój. Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Abp Fulton Sheen

Fragment rozważań pochodzą z książki „Modlitewnik na czas wojny” abpa Fultona Sheena, Wydawnictwo Esprit.

----- 

Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.

 

 

 

 


Abp Fulton Sheen

(1895-1979), arcybiskup amerykański, autor książek i audycji radiowych, kaznodzieja, Sluga Boży. Intercede pro nobis!