Komentarze
2023.12.15 21:07

Ministra i religia

Fot. Shutterstock/miya227

Fot. Shutterstock/miya227

Ten artykuł, tak jak wszystkie teksty na christianitas.org publikowany jest w wolnym dostępie. Aby pismo i portal mogły trwać i się rozwijać potrzebne jest Państwa wsparcie, także finansowe. Można je przekazywać poprzez serwis Patronite.pl. Z góry dziękujemy. 

Pani minister Nowacka chce ograniczać lekcje religii w szkołach. A ja od dawna uważam, że w szkołach (średnich) powinna być nauczana teologia katolicka. Dla wszystkich. I nie, wcale nie dlatego, żeby kogoś indoktrynować czy wprowadzać  tzw. „państwo wyznaniowe” (cokolwiek to znaczy). Teologiem można teoretycznie być nawet nie wierząc w Boga. Teologia katolicka powinna być nauczana z tego powodu, że to jest doktryna religii, która ukształtowała polską kulturę i tej kultury nie da się do końca zrozumieć bez tej teologii. 

Tylko że obawiam się, że obecne lekcje religii w szkołach nie spełniają tego postulatu nawet w najbardziej minimalnym stopniu. Od dawna szkolna religia wymaga głębokiej reformy, ale prawie nikt nie chce o tym słyszeć. A formacja religijna powinna być prowadzona w parafiach. 

Na dawnych świadectwach z religii była ocena z wiedzy oraz klauzula, że z życia religijnego w łasce uświęcającej ocenia uczeń sam siebie, wobec Boga i własnego sumienia. I dobrze, tak mogło zostać. 

Michał Jędryka

-----

Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ

 


Michał Jędryka

(1965), z wykształcenia fizyk. Był nauczycielem, dziennikarzem radiowym i publicystą niezależnym. Jest ojcem czwórki dzieci. Mieszka w Bydgoszczy.