Wydarzenia
2022.11.02 21:29

Listopadowa akcja modlitewna w intencji prześladowanych chrześcijan – zaczynamy!

"Christianitas" po raz kolejny objęło patronatem medialnym akcję modlitwą zainicjowaną przez Dominikę Krupińską, autorkę bloga "Adoptuj kościół w Holandii", a także członka zespołu "Christianitas". Poniżej publikujemy informację o tegorocznej edycji, która została umieszczona pierwotnie na adoptkhol.blogspot.com

 

Już po raz piąty startujemy na naszym blogu z polsko-holenderską listopadową akcją modlitewną. W ubiegłych latach modliliśmy się m.in. o powołania kapłańskie i zakonne, o ustanie pandemii i za jej ofiary, za dzieci oraz rodziny. Natomiast w tym roku modlitwa będzie wznoszona w intencji prześladowanych chrześcijan. Dlaczego, niestety nie trzeba wyjaśniać, wystarczy włączyć pierwsze z brzegu wiadomości.

Tym razem będziemy prosić o wstawiennictwo męczenników niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych: św. Maksymiliana Kolbego, bł. biskupa Michała Kozala oraz św. Tytusa Brandsmę – holenderskiego karmelitę zamęczonego w Dachau i kanonizowanego w maju br. przez papieża Franciszka.

W akcję może się włączyć każdy, komu leży na sercu los prześladowanych chrześcijan. Wystarczy codziennie przez cały listopad odmawiać dziesiątkę różańca wraz ze specjalną modlitwą:

O Wszechmogący Boże, który poprzez tajemnicze zrządzenie Twej miłości pozwoliłeś swemu Kościołowi uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna, wzmocnij nasze Siostry i Braci, którzy z powodu swej wiary są prześladowani.
Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością, aby w każdym ucisku pokładali w Tobie całą swą ufność, a w cierpieniu wiernie świadczyli o Tobie.
Podaruj im radość z uczestnictwa w ofierze naszego Pana Jezusa Chrystusa i obdarz pewnością, że ich imiona są zapisane w Księdze Życia.
Daj im siłę do naśladowania Chrystusa, która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża, a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę.
Prosimy Cię o to za wstawiennictwem świętych męczenników: św. Tytusa Brandsmy, św. Maksymiliana Kolbego i bł. biskupa Michała Kozala.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwę za prześladowanych chrześcijan można podjąć zarówno prywatnie i indywidualnie, jak i w grupach modlitewnych, wspólnotach, duszpasterstwach, parafiach i klasztorach, podczas nabożeństw takich jak różaniec lub adoracja Najświętszego Sakramentu. Główne nabożeństwo różańcowe w ramach akcji zostanie odprawione 20 listopada o godz. 16.30 w bazylice Bożego Ciała w Krakowie. W modlitwę włączą się też wierni w Holandii – zarówno mieszkający tam Polacy, jak i sami Holendrzy.

Akcja ma poparcie księży biskupów: ze strony polskiej bp. Krzysztofa Wętkowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej, której biskupem pomocniczym był bł. Michał Kozal, a ze strony holenderskiej bp. Jana Hendriksa, ordynariusza diecezji haarlemsko-amsterdamskiej. Obaj hierarchowie skierowali do uczestników akcji listy, w których zachęcają do modlitwy za prześladowanych chrześcijan (zamieszczamy je na końcu, pod logami naszych patronów medialnych, którym ogromnie dziękujemy).

„Ci chrześcijanie potrzebują naszych modlitw i uwagi. Są oni częścią długiej, nieustającej procesji męczenników, którzy w ciągu wieków wyznawali swoją wiarę i byli jej wierni, przez co musieli cierpieć. Są naśladowcami Jezusa Chrystusa, który został zamęczony i skazany na śmierć, chociaż był niewinny” – przypomniał w swoim liście biskup Jan Hendriks. Natomiast biskup Krzysztof Wętkowski napisał: „Błogosławię całemu przedsięwzięciu, zawierzając Kościół i wszystkich prześladowanych chrześcijan naszemu Panu oraz Jego i naszej Matce – Maryi, upraszając dla wszystkich wyznawców Chrystusa wytrwałości w przeciwnościach i odwagi w działaniu. Niech Imię Zbawiciela będzie uwielbione w życiu i śmierci każdego z nas, a wiara w ostateczne zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią i życia nad śmiercią umacnia wszystkich w chwili próby”.

Akcja ma patronat medialny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, „Rycerza Niepokalanej”, „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, Radia Profeto i portalu profeto.pl, portalu Via Sanctorum oraz kwartalnika „Christianitas”.

Adres wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/594547875779315/594547882445981/

W akcję można się włączyć w dowolnej chwili w ciągu całego listopada. Nie stój, nie czekaj. Możesz pomóc prześladowanym chrześcijanom, nie ruszając się nawet z fotela! ;) Zacznij od wysłania tego tekstu znajomym oraz zalajkowania i udostępnienia wpisów na naszych mediach społecznościowych :)

Ps. Krzyż umieszczony w logo akcji nie jest przypadkowy, ma za sobą istotną historię. Napiszemy o tym w jednym z następnych tekstów.


Przekład listu ks. bp. Jana Hendriksa:

Haarlem, 18 października, święto św. Łukasza

 

Droga Dominiko Krupińska,

Dziękuję za zorganizowanie polsko-holenderskiej akcji modlitewnej za prześladowanych chrześcijan!

Tak wielu chrześcijan jest prześladowanych na całym świecie. Nawet dzisiaj wierni chrześcijańscy są najbardziej prześladowaną grupą, ale poświęca się im niewiele uwagi. W Nigerii i innych częściach Afryki chrześcijanie codziennie boją się o swoje życie; w Pakistanie chrześcijanie nie mogą swobodnie wyznawać swojej religii; ryzykują prześladowanie i proces o bluźnierstwo. Niestety można tu wymienić wiele innych krajów. Lista krajów, w których chrześcijanie nie mogą żyć bez prześladowań, jest niestety długa. Ci chrześcijanie potrzebują naszych modlitw i uwagi. Są oni częścią długiej, nieustającej procesji męczenników, którzy w ciągu wieków wyznawali swoją wiarę i byli jej wierni, przez co musieli cierpieć. Są naśladowcami Jezusa Chrystusa, który został zamęczony i skazany na śmierć, chociaż był niewinny, bez żadnej winy.

Holender św. Tytus Brandsma, kanonizowany w tym roku, poszedł za swoim Panem, odważnie oddając swoje życie aż do końca, ponieważ chciał być sprawiedliwy i wierny w służbie Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi. Również św. Maksymilian Kolbe był bardzo odważnym męczennikiem, który ofiarował swe życie, by ratować życie ojca rodziny. Błogosławiony Michał Kozal opiekował się ofiarami i nie chciał być współpracownikiem gestapo.

Ci trzej ludzie nie porzucili swej wiary i ideałów ani nie pogwałcili sumienia. Jestem wdzięczny za ich życie i przykład, ponieważ sprzeciwiali się ideologii nazistowskiej i pozostali wierni swojemu sumieniu i wierze katolickiej. Pomagają nam, chrześcijanom w dzisiejszym świecie, być silnymi pośród przemocy terroryzmu i pogańskich ideologii, które nas otaczają; są światłami i orędownikami dla wszystkich prześladowanych dzisiaj chrześcijan.

Niech Bóg da siłę i wewnętrzny pokój wszystkim prześladowanym chrześcijanom; i niech nasza modlitwa i praca przyczynią się do ich wolności i pomogą im dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie w trudnych okolicznościach, w jakich są zmuszeni żyć.

+ Johannes HendriksBiskup haarlemsko-amsterdamski


Dominika Krupińska

Dominika Krupińska (1970), doktor teologii i historyk. Mieszka w Podłężu.