Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? (Mt 7, 9)
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy decyzję papieża Franciszka o odwołaniu głównych zarządzeń motu proprio Summorum Pontificum ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI 7 lipca 2007 roku. Po dziesięcioleciach podziałów i waśni to motu proprio było - dla wszystkich wiernych katolików - dziełem pokoju i pojednania.
Rzym złamał słowo dane przez papieża Benedykta XVI, w sposób brutalny i nieprzejednany, daleki od tak chwalonej otwartości braterskiej.
Wolą papieża Franciszka, wyrażoną w motu proprio Traditionis Custodes z 16 lipca 2021 roku, jest zanik celebracji Mszy należącej do Tradycji Kościoła. Ta decyzja wywołuje naszą konsternację. Jak zrozumieć to zerwanie z Mszałem tradycyjnym, „czcigodnym i starożytnym“ urzeczywistnieniem „prawa wiary“, które karmiło tak wiele ludów, tak wielu misjonarzy i tak wielu świętych? Jakiego zła dopuszczają się wierni, którzy pragną - po prostu - modlić się tak jak to czynili ich przodkowie od wieków? Czy można zignorować fakt, że Msza „trydencka“ nawraca wiele dusz, przyciąga zgromadzenia młodych i gorliwych, wzbudza liczne powołania, spowodowała powstanie seminariów, wspólnot zakonnych, klasztorów, jest kręgosłupem wielu szkół, stowarzyszeń młodzieżowych, akcji katechetycznych, rekolekcji i pielgrzymek?
Wielu z was, bracia katolicy, księża, biskupi, zwierzyło nam swoje niezrozumienie i głęboki ból - dziękujemy za wasze liczne świadectwa wsparcia.
Sprzyjanie pokojowi Kościoła w celu budowania jedności w miłości, ale także prowadzenie katolików do odnowienia więzi ze swym własnym dziedzictwem poprzez jak najszersze odkrywanie bogactw tradycji liturgicznej, skarbca Kościoła - takie były cele, do których zmierzało Summorum Pontificum. Papież-emeryt Benedykt XVI ogląda za życia zniszczenie swego dzieła pojednania.
W epoce naznaczonej materializmem oraz rozrywanej podziałami społecznymi i kulturowymi pokój liturgiczny wydaje się być absolutną koniecznością dla wiary i życia duchowego katolików w świecie, który umiera z pragnienia. Drastyczne restrykcje przy udzielaniu zgody na celebrowanie Mszy według formy tradycyjnej wywołają znowu podejrzenia, wątpliwości i zapowiedź powrotu waśni liturgicznej rozdzierającej lud chrześcijański.
Stwierdzamy uroczyście, wobec Boga i wobec ludzi: nie pozwolimy nikomu pozbawić wiernych tego skarbu, który przede wszystkim należy do Kościoła. Nie pozostaniemy bierni wobec duchowego tłumienia powołań, które przygotowuje motu proprio Traditionis Custodes. Nie pozbawimy naszych dzieci owego uprzywilejowanego środka przekazu wiary, którym jest wierność liturgii tradycyjnej.
Tak jak synowie wobec swego ojca - prosimy papieża Franciszka, aby zrewidował swą decyzję, odwołując Traditionis Custodes i przywracając pełną wolność celebrowania Mszy „trydenckiej“, na chwałę Boga i dla dobra wiernych. Raczej o chleb niż o kamienie.
8 września 2021, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Jeanne Smits
Jean-Pierre Maugendre
Philippe Maxence
Jean de Tauriers
Guillaume de Thieulloy
Charles de Meyer
Benjamin Blanchard
Christian Marquant
Michel De Jaeghere
Hervé Rolland
Maike Hickson
Robert Hickson
Roberto de Mattei
Michael Matt
Marie-Pauline Deswarte
Jean-Baptiste Pierchon
Hugues Petit
Jean Sévillia
Xavier Arnaud
Laurent Dandrieu
Henri Sire
Jacques Charles-Gaffiot
Victor Aubert
Bernard Anthony
Reynald Seycher
François Billot de Lochner
Anne Brassié
Jérôme Triomphe
Cyrille Dounot
Thibaud Collin
Alvino-Mario Fantini
Paweł Milcarek
Marek Jurek
Philippe Pichot-Bravard
Philippe Lauvaux
Claude Goyard
Philippe de Villiers
Max Guazzini
Pierre de Lauzun
Yves Daoudal
Jean-Marie Molitor
Michael Hageböck