Teologia poetów
2020.06.18 12:34

Lampa miłości

Pobierz pdf

Krótki wiersz Joyce’a Kilmera, sięgając po modernistyczne i neoromantyczne środki wyrazu, nie stroniąc przy tym od wpływów symbolizmu, a nawet secesyjnego operowania światłem i cieniem, opisuje heroiczną drogę duszy, być może jej zmagania z przeciwnościami losu, być może moment uświadomienia sobie egzystencji na „ziemi wygnania”, a być może nawet doświadczenie „nocy ciemnej”, o której pisał św. Jan od Krzyża oraz inni mistycy. Pomocą w tych wędrówkach okazuje się jednak tajemnicza lampa, raz przywodząca na myśl Słowo Boże, które jest przecież – jak wołał Psalmista – lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce (Ps 119,105), innym zaś razem okazująca się błyszczącym kielichem Eucharystycznym, naczyniem pełnym niewyczerpujących się źródeł życia. Tym sposobem Kilmer dostarczył jednej z najpiękniejszych lirycznych miniaturek na cześć Mszy świętej.

 

Przekład wiersza Love’s Lantern na podstawie najsłynniejszego tomiku poezji Joyce’a Kilmera, Trees and Other Poems, który ukazał się w Nowym Jorku w 1914 roku, s. 46.

 

Straszną ścieżką przyszło kroczyć

tam, gdzie ziemia ciemna, pusta,

lecz Bóg dał mi ku pomocy

lampę, kładąc psalmy w usta.

 

Przez doliny nocne, z trwogą

brnąłem, próżno pragnąc słońca,

kiedy kielich lampy błogo

świecąc, poił dniem bez końca.

 

Błysku złota, błysku wina,

ty zachwycasz cichą mocą;

weź tę lampę, mocno trzymaj,

od gwiazd jaśniej świeci nocą.

 

Joyce Kilmer

tłum. Michał Gołębiowski

----- 

Drogi Czytelniku, prenumerata do potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.

----- 


Joyce Kilmer

(1886-1918), poeta amerykański, eseista i krytyk literacki, jeden z najbardziej cenionych w swoim czasie pisarzy katolickich, stawiany w jednym szeregu z G.K. Chestertonem, Hilaire Bellociem oraz J.R.R. Tolkienem, współcześnie dość zapomniany. Jego styl poetycki nawiązywał do osiągnięć liryki modernistycznej przełomu XIX i XX, którą Kilmer wzbogacał o duchowe, teologiczne a nawet mistyczne treści. Mąż Aline Murray Kilmer, również znanej poetki religijnej. Requiescat in pace!