2011.03.29 10:06

KRAKOWSKA DYSKUSJA wokół 45-46 numeru "CHRISTIANITAS"

Okładka ChristianitasW najbliższy piątek, 1.04, o godz. 18, w krakowskim klasztorze OO. Dominikanów (aula w atrium, wejście od krużganków) rozpocznie się DYSPUTA wokół BIEŻĄCEGO NUMERU "CHRISTIANITAS" (45-46, Kościół Prawica Demony).

Udział wezmą:

O. Janusz PYDA OPJanusz PONIEWIERSKI "Znak"Paweł MILCAREKPiotr KAZNOWSKI

ZAPRASZAMY i prosimy informować znajomych!

Ps. Spis treści - http://pdf.christianitas.com.pl/45spis.pdfArtykuł wstępny - http://pdf.christianitas.com.pl/45wstep.pdf

Informacja ze strony Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

W najbliższy piątek, 1 kwietnia, o godz. 18.00 w krakowskim klasztorze dominikanów (Aula w atrium, wejście przez krużganki) rozpocznie się dyskusja wokół bieżącego numeru kwartalnika „Christianitas”. Z redaktorami i autorami pisma, Pawłem Milcarkiem i Piotrem Kaznowskim, dyskutować będą krakowscy intelektualiści – o. Janusz Pyda OP oraz red. Janusz Poniewierski.

Tytuł tego numeru kwartalnika – „Kościół, prawica, demony” (będący trawestacją tytułu słynnej książki Adama Michnika Kościół, lewica, dialog) – odsyła skojarzenia do strefy napięć między wiarą a polityką, napięć silnych, narażonych bowiem na ataki „demonów”. Wpisuje się to w intelektualną linię autorów „Christianitas” kładących duży nacisk na społeczny i publiczny wymiar chrześcijaństwa. Konkretnym przykładem publicznych perypetii religii i polityczności stały się wydarzenia, które nastąpiły w Polsce po Katastrofie Smoleńskiej. Przebieg tych wydarzeń, a przede wszystkim wyrastające z nich nowe mitologie, analizuje w tytułowym tekście Paweł Milcarek.

Jednak ponad 600-stronicowy numer kwartalnika nie ogranicza się wyłącznie do analizy wydarzeń bieżących. Jak sygnalizuje Piotr Kaznowski w artykule wstępnym (Między duchem a literą: katolicki przypadek myślenia o polityczności), środowisko „Christianitas” stawia sobie bardziej ambitne cele: proponuje podjęcie namysłu nad integralnie katolicką teologią polityczną (P. Kaznowski rysuje ramy takiej teologii, w oparciu o naukę św. Pawła kreśląc ich negatywne granice w postaci dwóch faryzeizmów).

Argumentem na to, że taki wysiłek jest aktualnie potrzebny jest między innymi Ankieta Katolicy i polityka, w której autorzy kojarzeni zarówno ze środowiskami „prawicowymi” i „lewicowymi”, „konserwatywnymi” i „postępowymi” zmagają się z fundamentalnymi pytaniami dotyczącymi relacji wiary i działań politycznych. Z kolei przeglądowy tekst Denisa Sureau (Teologie polityczne XX w.) pokazuje, w jak niewielkim stopniu XX-wieczne spory w tej materii zostały podjęte i rozwinięte w Polsce.

Ponadto, korzystając z odnowionej z okazji 10-lecia formuły pisma, która wykrystalizowała się przy poprzednim numerze (poświęconym Melancholii i łasce), twórcy „Christianitas” podają Czytelnikowi poważną dawkę materiałów źródłowych i historycznych. Na uwagę zasługuje obszerny dział Autorzy pt. Od Christianitas do nouvelle chrétienté, poświęcony ewolucji intelektualnej Jacquesa Maritaina – autora, którego polityczne poglądy wywarły wpływ na kształt nauczania ostatniego soboru. Jako kontrapunkt do tej części można uznać szczegółowe studium Basile’a Vaueta OSB poświęcone odczytaniu soborowej doktryny wolności religijnej w świetle całego Magisterium Kościoła. Wisienką na tym intelektualnym torcie (nie jedyną) jest przypomnienie w Translatorium dyskusji XIV-wiecznych teologów wokół źródeł legitymizacji władzy świeckiej i papieskiej, ukazującej żywe zainteresowanie problemami „teopolitycznymi” w tradycji Kościoła.

Więcej informacji znaleźć można w spisie treści numeru na stronie pisma. Podczas spotkania będzie można nabyć egzemplarze „Christianitas” po promocyjnej cenie.

pk


Tomasz Rowiński

(1981), redaktor "Christianitas", redaktor portalu Afirmacja.info, publicysta poralu Aleteia.org, senior research fellow w projekcie Ordo Iuris: Cywilizacja Instytutu Ordo Iuris, historyk idei, publicysta, autor książek; wydał m. in "Bękarty Dantego. Szkice o zanikaniu i odradzaniu się widzialnego chrześcijaństwa", "Królestwo nie z tego świata. O zasadach Polski katolickiej na podstawie wydarzeń nowszych i dawniejszych", "Turbopapiestwo. O dynamice pewnego kryzysu", "Anachroniczna nowoczesność. Eseje o cywilizacji przemocy". Mieszka w Książenicach koło Grodziska Mazowieckiego.