Kolekty
2022.12.14 18:23

Kolekta, Środa Suchych Dni Adwentu - komentarz

Ten artykuł, tak jak wszystkie teksty na christianitas.org publikowany jest w wolnym dostępie. Aby pismo i portal mogły trwać i się rozwijać potrzebne jest Państwa wsparcie, także finansowe. Można je przekazywać poprzez serwis Patronite.plZ góry dziękujemy.

Suche Dni kwartalne to w zwyczaju tradycyjnym dni powszednie, czyli ferie, które mają własne formularze mszalne, a zatem i własne kolekty.

Pełny tekst kolekty Środy Suchych Dni Adwentu, w Mszale tradycyjnym brzmi tak:

Præsta, quǽsumus omnípotens Deus : ut redemptiónis nostræ ventúra solémnitas, et præséntis nobis vitæ subsídia cónferat, et ætérnæ beatitúdinis prǽmia largiátur.

Orację tę można przełożyć następująco:

Daj, prosimy wszechmogący Boże, aby nadchodząca uroczystość naszego odkupienia przyniosła wsparcie w życiu obecnym i udzieliła hojnie nagrody szczęścia wiecznego.

Oracja pochodzi ze starego Sakramentarza Gelazjańskiego (GeV 1140).

Jak wiadomo, "suche dni" (taka przyjęła się polska nazwa) to pojawiające się w czterech porach roku (kwartałach) trzy dni pokutne (zawsze: środa, piątek i sobota). W liturgii ich charakter jest wyrażony kolorem fioletowym szat (co w Adwencie oczywiście nie różni się od innych dni) oraz np. tym, że lud klęczy w trakcie m.in. kolekty.

Dzisiejsza oracja nie przypomina jednak w niczym modlitwy napisanej "na suche dni", gdyż nie wspomina się w niej o pokucie i poście. Brzmi po prostu jak jedna z modlitw adwentowych - i tak zresztą została opisana w Gelasianum. Zaskakiwać może to, że mówiąc o "nadchodzącej uroczystości", kolekta określa ją jako święto "naszego odkupienia". Na pierwszy rzut oka pasowałoby to bardziej do świąt z cyklu paschalnego - lecz oracja przypomina nam dyskretnie, że i Narodzenie objęte jest już owym zamysłem paschalnym ("Jam się na to narodził..." - powie Jezus, gdy nadejdzie "Jego godzina").

Paweł Milcarek

----- 
Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.

Paweł Milcarek

(1966), założyciel i redaktor naczelny "Christianitas", filozof, historyk, publicysta, freelancer. Mieszka w Brwinowie.