Ten artykuł, tak jak wszystkie teksty na christianitas.org publikowany jest w wolnym dostępie. Aby pismo i portal mogły trwać i się rozwijać potrzebne jest Państwa wsparcie, także finansowe. Można je przekazywać poprzez serwis Patronite.pl.
Z góry dziękujemy.
Tak brzmi oracja Soboty Suchych Dni zimowych, z tradycyjnego Mszału Rzymskiego:
Deus, qui cónspicis quia ex nostra pravitáte afflígimur : concéde propítius; ut ex tua visitatióne consolémur.
Tekst ten pochodzi z Sakramentarza Gregoriańskiego, gdzie jest już kolektą na dzisiejszy obchód (GrH 797).
Mszał zreformowany nie posiada tej oracji w żadnym miejscu.
Orację można przetłumaczyć następująco:
Boże, Ty widzisz, że smucimy się z powodu naszej nieprawości; daj łaskawie, abyśmy zostali pocieszeni przez Twoje nawiedzenie.
W modlitwie widzimy znaną nam już dobrze zwartość i prostotę starych rzymskich tekstów modlitewnych (sobrietas!), jeszcze dodatkowo wyostrzoną w okresach takich jak Adwent czy Wielki Post.
Wydaje mi się, że w pierwszej części kolekty znajduje się pewna nieusuwalna dwuznaczność: możliwe jest bowiem zarówno postawienie akcentu w sensie: "widzisz, że smucimy się / cierpimy [z powodu naszej nieprawości]" - ale też z akcentem na to, co jest powodem cierpienia: widzisz, że to z powodu naszej nieprawości [smucimy się]. Orację można czytać w obu sensach.
Oracja zmierza następnie do powiązania oczekiwanego skutku z łaską adwentową: abyśmy zostali pocieszeni przez Twoje nawiedzenie. "Visitatio" - już mieliśmy okazję powiedzieć, że w takim słowie może chodzić zarówno o akt zewnętrzny (przyjście Pana w dawnej historii i w aktualizującym ją obchodzie), jak i o - związany z tamtym - akt wewnętrzny (mistyczne odwiedziny duszy, aktualizowane w każdej Komunii). Podążając drogą Adwentu i zbliżając się do pamiątki Narodzenia, prosimy o ten ciepły cud owego misterium: pocieszenie z Jego odwiedzin.
Paweł Milcarek
-----
Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.
(1966), założyciel i redaktor naczelny "Christianitas", filozof, historyk, publicysta, freelancer. Mieszka w Brwinowie.