Kolekty
2022.12.18 19:10

Kolekta, IV Niedziela Adwentu - komentarz

Ten artykuł, tak jak wszystkie teksty na christianitas.org publikowany jest w wolnym dostępie. Aby pismo i portal mogły trwać i się rozwijać potrzebne jest Państwa wsparcie, także finansowe. Można je przekazywać poprzez serwis Patronite.plZ góry dziękujemy.

Oto kolekta IV Niedzieli Adwentu, w tradycyjnym Mszale Rzymskim: 

Excita, quǽsumus Dómine, poténtiam tuam, et veni, et magna nobis virtúte succúrre : ut per auxílium grátiæ tuæ, quod nostra peccáta præpédiunt, indulgéntia tuæ propitiatiónis accéleret. 

Oracja ta powtarza tekst modlitwy adwentowej figurujący w Sakramentarzu Gregoriańskim (GrH 805), mający swój niemal identyczny odpowiednik w Sakramentarzu Gelazjańskim (GeV 1121).

Mszał zreformowany nie ma tej oracji w dzisiejszą niedzielę - natomiast w zmienionym kształcie jest ona używana jako kolekta pierwszego czwartku Adwentu (z tej okazji była już o niej mowa wcześniej).

Orację można przełożyć następująco:

Wzbudź, prosimy Panie, swą potęgę, przyjdź i wspomóż nas wielką mocą, aby przez pomoc Twej łaski to, co jest powstrzymywane przez nasze grzechy, zostało przyspieszone dzięki odpustowi Twego przebaczenia.

Początek kolekty to już dobrze nam znany motyw modlitw adwentu, psalmowy: Wzbudź swą potęgę, przyjdź... Oryginał łaciński wywołuje u nas swym brzmieniem skojarzenie jakby z wołaniem, które oddział osłabiony w walce przesyła do dowództwa: przyjdźcie nam w sukurs! Potrzebujemy potężnego wsparcia! Wszystko co jest prawdziwe w tym militarnym skojarzeniu, musi jednak natychmiast uklęknąć przed głębszą prawdą głoszoną w modlitwie: przecież powodem niedomagania jesteśmy my sami, a raczej "nostra peccata". Wróg jest w naszych okopach - to myśmy go wpuścili. Teraz więc wołanie - żeby Pan przyszedł z pomocą łaski swego przebaczenia.

Zwróćmy uwagę na dynamikę oczekiwanej łaski Bożej interwencji: ma ona "przyspieszyć" to, co nasze grzechy "opóźniają" (lub: czemu przeszkadzają). Tak więc - jeśli wrócilibyśmy jeszcze do metafory militarnej - oczekiwane jest tu nie tyle wytrwanie czy wytrzymywanie w linii obronnej, lecz uruchomienie jakiegoś marszu do zwycięstwa, energicznego manewru, który na razie nie jest możliwy z powodu naszych obciążeń.

Paweł Milcarek

----- 

Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.

 


Paweł Milcarek

(1966), założyciel i redaktor naczelny "Christianitas", filozof, historyk, publicysta, freelancer. Mieszka w Brwinowie.