Komentarze
2010.06.14 15:48

"Jezus rzekł do niego: „Szymonie, muszę ci coś powiedzieć"

Gościu Niedzielnym rozważa Filip Łajszczak, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Christianitas":

 

Kościół zawsze służył wiernym pomocą w zrozumieniu nauki zawartej w Piśmie Świętym. Jednym z najcenniejszych źródeł komentarzy do Ewangelii jest wybór pism Ojców Kościoła o każdym wersie Ewangelii, przygotowany przez św. Tomasza z Akwinu. Zbiór ten, nazwany potem ze względu na swoją szczególną zawartość Złotym Łańcuchem, posłużył do przygotowania tego krótkiego komentarza. Rozważając sytuację, w jakiej znalazł się Pan Jezus w gościnie u faryzeusza, św. Grzegorz Wielki porównuje Zbawiciela do lekarza, który spotyka się z dwoma chorymi: jeden przecenia swoje zdrowie, a drugi jest świadomy choroby.

Faryzeusz – gospodarz domu, jest bardzo dumnym człowiekiem, przekonanym o własnej prawości i zgorszonym samą wizją kontaktu z jawnogrzesznicą. Płacząca kobieta natomiast wyznała swój grzech i otworzyła sobie w ten sposób drogę do przebaczenia.

 

Święty Grzegorz zwraca naszą uwagę na to, jak reagujemy na grzech drugiego człowieka. Czy precyzyjnie oddzielamy potępienie złych uczynków od współczucia i pocieszenia wobec zranionego brata? Widząc grzesznika, powinniśmy zawsze pamiętać, że sami jesteśmy prawdopodobnie zdolni do... tego samego.

 

(fł)


Tomasz Rowiński

(1981), senior research fellow w projekcie Ordo Iuris: Cywilizacja Instytutu Ordo Iuris, redaktor "Christianitas", redaktor portalu Afirmacja.info, historyk idei, publicysta, autor książek; wydał m. in "Bękarty Dantego. Szkice o zanikaniu i odradzaniu się widzialnego chrześcijaństwa", "Królestwo nie z tego świata. O zasadach Polski katolickiej na podstawie wydarzeń nowszych i dawniejszych", "Turbopapiestwo. O dynamice pewnego kryzysu", "Anachroniczna nowoczesność. Eseje o cywilizacji przemocy". Mieszka w Książenicach koło Grodziska Mazowieckiego.