Z serii rozważań świętego Jana Pawła II o darach Ducha Świętego:
Dziś pragnę poświęcić naszą niedzielną refleksję drugiemu darowi Ducha Świętego: darowi Rozumu. Wiemy, że wiara jest przylgnięciem do Boga w mroku tajemnicy. Ale także jest ona poszukiwaniem płynącym z pragnienia lepszego i głębszego poznania prawdy objawionej. Owo wewnętrzne pragnienie pobudzane jest przez Ducha Świętego, który wraz z wiarą obdarza nas szczególnym darem rozumienia i niejako intuicją prawdy Bożej.
Słowo «intelekt» pochodzi od łacińskiego intus legere, co znaczy «czytać we wnętrzu», przenikać, rozumieć do głębi. Poprzez ten dar Duch Święty, który «przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego» (1 Kor 2,10), przekazuje wiernemu iskrę owej przenikliwości, otwierając jego serce na radość zrozumienia pełnego miłości planu Boga. Przeżyli to uczniowie z Emaus, którzy rozpoznawszy Zmartwychwstałego przy łamaniu chleba, mówili do siebie: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?» (Łk 24,32).
Ta nadprzyrodzona zdolność rozumienia dana jest nie tylko jednostkom, ale i wspólnotom: biskupom, którzy jako następcy Apostołów są spadkobiercami szczególnej obietnicy, danej im przez Chrystusa (por. J 14,26; 16,13), a także i wiernym, którzy dzięki «namaszczeniu» Ducha (por. 1 J 2,20.27) posiadają szczególny zmysł wiary {sensus fidei), który pomaga im w dokonywaniu konkretnych wyborów.
Bowiem światło Ducha z jednej strony ułatwia zrozumienie rzeczy Boskich, z drugiej zaś, pozwala na wyraźniejsze i dogłębne zrozumienie rzeczy ludzkich. W tym świetle łatwiej rozpoznać liczne znaki Boga, wpisane w stworzenie. Prowadzi to do odkrycia, że wydarzenia, które składają się na ludzkie dzieje, mają wymiar nie tylko ludzki. Tą drogą można dojść aż do profetycznego odczytywania teraźniejszości i przyszłości: znaków czasów, znaków Boga!
Drodzy Bracia, prośmy Ducha Świętego słowami liturgii:
«Przybądź, Duchu Święty, Ześlij z nieba wzięty
Światła Twego strumień» (Sekwencja Pięćdziesiątnicy).
Prośmy Go za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny wsłuchanej w słowo Boże. W świetle Ducha potrafiła Ona niestrudzenie przenikać w głąb tajemnic, których dokonał w Niej Wszechmocny (por. Łk 2,19.51). Rozważanie wielkich rzeczy, uczynionych przez Boga, stanie się także dla nas niewyczerpanym źródłem radości: « Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy» (Łk 1,46 n.).
Jan Paweł II
(rozważania przed modlitwą Regina coeli, 16.4.1989)
oprac. Paweł Milcarek
(1920-2005), Karol Wojtyła, papież, święty. Pochodził z Wadowic. Ora pro nobis!