Teologia poetów
2021.01.23 17:55

Dziecięca modlitwa

Liryczna miniaturka George’a Parsonsa Lathropa, której tytuł należałoby tłumaczyć dosłownie jako Wysłuchana modlitwa dziecka (The Child's Wish Granted), nawiązuje do śmierci jedynego dziecka poety i Rose Lathrop z domu Hawthorne, która wydarzyła się w 1881 roku. Utwór buduje swoje poetyckie piękno na koncepcie letnich zabaw ojca z synem. Dziecięce marzenie, aby ramiona ojca uniosły go jak najwyżej do nieba, jawią się jako ukryta modlitwa, którą wysłuchuje inny Ojciec, ten, od którego bierze początek wszelkie ojcostwo (Ef 3,14-15), zabierając chłopca do niebiańskiej szczęśliwości. Podobnie jak w innych wierszach Lathropa, tak też tutaj śmierć i cierpienie odmalowane zostały w pogodnych barwach, w pełni zaufania, że wszystkie ludzkie doświadczenia posiadają nadprzyrodzony i Boży sens.

 

Nadal pamiętam to ciepłe czerwcowe
południe, mój synu, gdyś nurzał swą głowę
w nieba błękitach; kochałeś lazury,
więc ojciec wśród zabaw cię uniósł do góry,
a chciałeś wciąż wyżej i wyżej – nad chmury.

 

Śmiałem się, mówiąc że wyżej nie mogę.
Twe oczy ciekawe, zabawy tak błogie
me serce cieszyły, nim przyszedł Ten, który
jest Ojcem silniejszym. On uniósł do góry
twą duszę, wysoko, do nieba – nad chmury.

 

 

George Parsons Lathrop

 

Tłumacznie i nota: Michał Gołębiowski


-----

Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.


George Parsons Lathrop

(1851-1898), poeta i krytyk amerykański, twórca refleksyjnej liryki, w której łączył osobiste przeżywanie wiary z plastycznymi opisami codziennego życia mieszkańców Nowego Jorku i Bostonu. Wraz z żoną, Rose, córką słynnego powieściopisarza, Nathaniela Hawthorne’a, a obecnie Służebnicą Bożą Kościoła katolickiego, dokonał głośnej w swoim czasie konwersji na katolicyzm. Requiescat in pace!