Teologia poetów
2021.01.19 21:38

Cierń

Liryczna miniatura Kilmera, Cierń (The Thorn), ukazała się w trzecim i ostatnim tomie poety, Main Street and other poems z 1917 roku. Każda strofa wiersza cechuje się logiczną i symetryczną strukturą. Odmalowany w modernistycznych barwach arkadyjski obraz ogrodu Bożego odpocznienia (zob. Ps 131,1-3; Hbr 3,7-19) zostaje w nim skontrastowany z metaforyką batalistyczną oraz postacią archanioła Michała. Punktem centralnym wiersza pozostaje symbolika róży, która składa się zarówno z płatków kwiatu, jak i kolców usianych na łodydze. Kilmer ukazuje w ten sposób dwa komplementarne poziomy życia duchowego: z jednej strony pokój, shalom (zob. Łk 10,38-42; 1 Kor 7,15), a z drugiej potrzeba prowadzenia nieustannej walki duchowej (zob. Mt 10,34-49; Ef 6,10-20). Ten sam paradoks wiary wyrażał polski poeta, Mikołaj Sęp Szarzyński, pisząc: „Pokój, szczęśliwość, ale bojowanie byt nasz podniebny”. Kilmer pragnie pouczyć o tych samych sprawach, sięgając jednak po sztafaż poetyki modernistycznej.


 

Jak cichym są miejscem Pańskie ogrody!
Kwiat łaski wyrasta, a nad oczkiem wody
lilija Maryja się chyli ospała,
a róża ma ciernie: to miecze Michała.

 

Król Dawid jest piosnką, co Pan ją wyśpiewał,
a Panna to czara, sam Bóg z niej przelewa,
Gabriel jest tchnieniem ust Pańskich, lecz sroga
broń niebios to Michał jak miecz w ręku Boga.

 

O, wieżo wzniesiona z kości słoniowej,
me serce odpocząć jest w tobie gotowe!
Lecz kiedy nadciągnie diabeł jak burza,
niech Michał mnie zbroi, niech znajdę w nim stróża!

 

Przekład oraz nota: Michał Gołębiowski.

 

-----

Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.


Joyce Kilmer

(1886-1918), poeta amerykański, eseista i krytyk literacki, jeden z najbardziej cenionych w swoim czasie pisarzy katolickich, stawiany w jednym szeregu z G.K. Chestertonem, Hilaire Bellociem oraz J.R.R. Tolkienem, współcześnie dość zapomniany. Jego styl poetycki nawiązywał do osiągnięć liryki modernistycznej przełomu XIX i XX, którą Kilmer wzbogacał o duchowe, teologiczne a nawet mistyczne treści. Mąż Aline Murray Kilmer, również znanej poetki religijnej. Requiescat in pace!