Szanowni Państwo,
Kwartalnik "Christianitas" zmienia swoje formuły działania. Jedną ze zmian ma być wyraźniejsze odróżnienie "dwóch prędkości" i związanych z tym dwóch formatów, bardziej dostosowanych z jednej strony do szybkiego komunikowania przekonań, a z drugiej - do prezentowania pogłębionych analiz monograficznych.
Od mojego następcy, obecnego redaktora naczelnego “Christianitas” Tomasza Rowińskiego otrzymałem misję redagowania naszego rocznika - czyli formy przystosowanej do przedstawiania multidyscyplinarnych monografii, służących rozumieniu niezmiennych zasad religii, kultury i polityki w naszym zmiennym świecie.
Zapraszam do wzięcia autorskiego udziału już w najbliższym wydaniu. Jego tematem będzie SUWERENNOŚĆ - w różnych dziedzinach i sensach, od teologii i polityki aż do filozofię i sztukę, socjologię i psychologię. Suwerenność, łacińska superioritas, francuska souveraineté, angielska souvereignty - inaczej naj-wyższość, bycie ponad i bycie zwierzchnikiem.
Wielkimi aktualnymi kontekstami dla naszego tematu teoretycznego jest i Millennium pierwszych koronacji władców Polski (Millennium Regni Poloniae), i debata nad ewolucją Unii Europejskiej, i polityka międzynarodowa czasów rosyjskiej agresji czy prezydentury Trumpa, i rola władzy sądowniczej w systemie ustrojowym; w końcu i, last but not least, znaczenie papiestwa w kontekście pontyfikatów niedawnych i aktualnego. Te konteksty być może pozwalają zogniskować tematy refleksji. Nie są natomiast ograniczeniami dla autorów, zwłaszcza jeśli chcieliby pisać o suwerenności w innych dziedzinach niż polityka i religia.
Niżej podaję wszystkie niezbędne konkrety.
Terminy: Na teksty czekamy do 31 sierpnia br. (w miarę możności proszę o wcześniejsze zgłaszanie zamiaru podjęcia tego lub innego tematu - co ułatwi planowanie tomu i pozwoli uniknąć nieporozumień; niemniej zawsze można nadesłać tekst bez uprzedniego umówienia, choć bez gwarancji druku). Wydanie numeru, po zrecenzowaniu i zredagowaniu jego treści, nastąpi w końcu bieżącego roku.
Objętość: zasadniczo nie większa niż 1 arkusz (40 tys. znaków ze spacjami).
Formy: Zasadniczo oczekujemy na teksty posiadające formę bądź opracowania w standardzie tekstu naukowego, bądź przemyślanego eseju. W innej kategorii - jesteśmy zainteresowani także przekładami klasyków, wyposażonymi we wprowadzenie i niezbędne przypisy. W jeszcze innej kategorii - bierzemy pod uwagę ewentualne przyjęcie do druku korespondującej z tematem artystycznej prozy lub poezji. Nie akceptujemy natomiast typowych form publicystycznych, zwłaszcza krótkich i ograniczających się do skomentowania bieżących wydarzeń.
Proponowane teksty proszę przesyłać w formie elektronicznej na adres e-mailowy: milcarek@gmail.com (lub na ogólny adres podany w stopce “Christianitas”).
Z pozdrowieniami.
Paweł Milcarek
(1966), założyciel i redaktor naczelny "Christianitas", filozof, historyk, publicysta, freelancer. Mieszka w Brwinowie.