Kolekty
2022.12.16 18:48

Kolekta, Piątek Suchych Dni Adwentu - komentarz

Ten artykuł, tak jak wszystkie teksty na christianitas.org publikowany jest w wolnym dostępie. Aby pismo i portal mogły trwać i się rozwijać potrzebne jest Państwa wsparcie, także finansowe. Można je przekazywać poprzez serwis Patronite.plZ góry dziękujemy.

Oto tekst kolekty piątku Suchych Dni zimowych, w tradycyjnym Mszale Rzymskim:

Excita, quǽsumus Dómine, poténtiam tuam, et veni : ut hi qui in tua pietáte confídunt, ab omni cítius adversitáte liberéntur.

Oracja ta znajduje się zarówno w starym Sakramentarzu Gelazjańskim (GeV 1141, ogólnie na Adwent), jak i w Sakramentarzu Gregoriańskim (GrH 794, już konkretnie na piątek po trzeciej Niedzieli Adwentu) - a więc w obu najstarszych źródłach liturgii rzymskiej.

Tekstu tego nie ma w Mszale Pawła VI.

Kolektę można przełożyć na polski następująco:

Wzbudź, prosimy Panie, swą potęgę i przybądź, aby ci, którzy ufają Twej ojcowskiej opiece, zostali co rychlej uwolnieni od wszelkiej przeciwności.

Widzimy, że Suche Dni nie otrzymały kolekty o jakimś specjalnym brzmieniu, podkreślającym charakter pokutny. Oracja ma treść typowo adwentową - zwłaszcza jej początek powiela motyw często występujący wśród modlitw i antyfon tego okresu.

"Wzbudź, prosimy Panie, swą potęgę i przybądź" - mieliśmy już te słowa w I Niedzielę Adwentu. To jakby refren całego naszego adwentowego oczekiwania.

Postawa tych, za których prosi oracja, została opisana słowami: którzy ufają Twej ojcowskiej opiece = qui in tua pietáte confídunt. Jak widać, polski przekład musi sobie poradzić z bogatym w sensy łacińskim słowem "pietas". Co ciekawe, może ono znaczyć przywiązanie, więź z tym co rodzinne, domowe, ojczyste - był to sens podstawowy np. w rzymskiej terminologii moralnej. Jednak w języku modlitwy słowo to mówi najczęściej o ojcowskiej dobroci, łaskawości, dobrotliwej opiece. Wspólne obu sensom jest to, że chodzi o stosunek zapośredniczony w więzi rodzinnej, zapisany w toposie relacji miłosiernego ojca i ufającego syna.

Oczekiwanym dobrem modlitwy jest wyzwolenie, uwolnienie od wszelkiej przeciwności - szybciej, co rychlej.

Paweł Milcarek

----- 
Drogi Czytelniku, prenumerata to potrzebna forma wsparcja pracy redakcji "Christianitas", w sytuacji gdy wszystkie nasze teksty udostępniamy online. Cała wpłacona kwota zostaje przeznaczona na rozwój naszego medium, nic nie zostaje u pośredników, a pismo jest dostarczane do skrzynki pocztowej na koszt redakcji. Co wiecej, do każdej prenumeraty dołączamy numer archiwalny oraz książkę z Biblioteki Christianitas. Zachęcamy do zamawiania prenumeraty już teraz. Wszystkie informacje wszystkie informacje znajdują się TUTAJ.

 


Paweł Milcarek

(1966), założyciel i redaktor naczelny "Christianitas", filozof, historyk, publicysta, freelancer. Mieszka w Brwinowie.