Paweł Milcarek
14 listopada 2015
Każde z nich przychodzi z innego kierunku i należy do innej płaszczyzny, więc ktoś kto obserwuje tylko jeden poziom wydarzenia, będzie krzyczał alarm tylko w jednym kierunku, być możę stając się nieświadomie sojusznikiem innego zagrożenia.
9. Przygotowanie do małżeństwa według "Casti connubii", czyli o zapomnianej nauce
Tomasz Dekert
13 stycznia 2015
W sytuacji, w której wszelkie podzielane na poziomie ogólnospołecznym koncepcje ról ulegają coraz bardziej dekonstrukcji, myślenie o wychowaniu jako przygotowaniu do małżeństwa może wydawać się kompletnie abstrakcyjne.
8. (Re)medium concupiscentiae? Małżeństwo chrześcijańskie a pożądliwość
Piotr Kaznowski
28 października 2015
Tradycyjna nauka o małżeństwie jako jeden z celów sakramentu wymieniała „lekarstwo na pożądliwość”, remedium concupiscentiae. Formuła taka wynikała z logiki, wedle której każdy sakrament stanowi środek doskonalący oraz lekarstwo na jakiś aspekt zranionej grzechem natury.
Paweł Milcarek
23 września 2015
Gdy 13 marca 2013 roku kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybierali Papieża Franciszka, szukano kogoś, kto zaradzi potężnemu kryzysowi – którego istnienie zostało w sposób niemal bezprecedensowy zamanifestowane przez ustąpienie Benedykta XVI.
6. Papież Franciszek nie jest antychrystem, jest jezuitą
Tomasz Rowiński
4 lutego 2015
Do jednego worka wrzuca się gesty, zwyczaje i praktyki wyrastające z różnych zupełnie obszarów papieskiej aktywności – czasem prywatnych, czasem publicznych w bardziej świeckim sensie, a czasem liturgicznych.
Kinga Wenklar
8 lutego 2015
Zacznijmy od tego, co Marta Brzezińska-Waleszczyk uznaje za oczywisty punkt wyjścia dla swoich rozmów, a co zarazem jest celnym zobrazowaniem zjawiska tzw. „mentalności antykoncepcyjnej”
4. Zasady dotyczące odmowy Komunii Świętej osobom z uporem trwającym w jawnym grzechu ciężkim
kard. Raymond Burke
4 sierpnia 2015
Podczas gdy osąd dotyczący dyspozycji osoby pragnącej przyjąć Komunię Świętą należy do szafarza Sakramentu, to kwestia obiektywnego stanu katolickiego polityka, który świadomie i dobrowolnie wyraża poglądy sprzeczne z prawem naturalnym, wydaje się pozostawać taka sama niezależnie od miejsca.
3. Tańcem chwalmy Go! Poza liturgią
Dawid Gospodarek
21 kwietnia 2015
Czy radość naprawdę musi być kreowana przez zasłaniających ołtarz wodzirejów pokazujących kiedy i jak klaskać, w jaki sposób machać rękami oraz w którą stronę się bujać?
2. Odpowiedzialne rodzicielstwo - odpowiedzialne papiestwo
Tomasz Dekert
22 stycznia 2015
Sposób ujęcia przez Franciszka w ramach konferencji prasowej problemu odpowiedzialnego rodzicielstwa, aż prosi się o refleksję nad odpowiedzialnym papiestwem, szczególnie w jakże istotnej warstwie komunikacji.
1. A czy Ty hejtowałeś już dziś papieża Franciszka?
Maciej Tryburcy
16 września 2015
Papieża Benedykta XVI starano się zniszczyć frontalnymi atakami. Franciszka – przeciwnie – próbuje się zagłaskać, manipulując Jego wypowiedziami w taki sposób, aby wyglądał na lewaka.