Królestwo nie z tego świata. O zasadach Polski katolickiej na podstawie wydarzeń nowszych i dawniejszych

Tomasz Rowiński

Wydawnictwo Tyniec/Biblioteka Christianitas, 2018

Książka jest do nabycia w księgarni Wydawnictwa Benedyktynów w Tyńcu.

Królestwo nie z tego świata. O zasadach Polski katolickiej na podstawie wydarzeń nowszych i dawniejszych

Jeśli chodzi o zakres tematyczny, to pozycja ta jest właśnie tym, co zawarte jest w tytule, czyli próbą opisania, w kontekście wydarzeń dawniejszych i nowszych, formy polskiej, czyli naszej dyspozycji, najlepszego dla nas sposobu istnienia w dziejach. Stara się też być wykładem zasad to dobre polskie życie określających. Tym sposobem i tymi zasadami jest tradycja chrześcijańska, która nie stanowi ideologii, nie jest „czarnym totalitaryzmem”, ale takim rodzajem ułożenia życia w naszym kraju, by Polacy różnych poglądów i przekonań mogli żyć w poczuciu sprawiedliwości oraz aby były jednocześnie zachowywane nienaruszone wartości nienegocjowalne, jak określił to papież Benedykt XVI. Zatem jest to książka o polskim sposobie realizacji dobra wspólnego.

Ze wstępu autora

 

Tomasz Rowiński wskazuje na zasadnicze wyzwanie ideowe, przed którym stoi katolicka inteligencja. Jest nim obrona zasad cywilizacji chrześcijańskiej (które w porządku duchowym wyrażają pierwszeństwo Boga, pierwszą prawdę naszego życia) przed zastąpieniem jej wizją „nowoczesnego silnego państwa”, zgodnie z deklaracjami przywódców radykalnej centroprawicy („chcemy Polski takiej, jak Unia Europejska”, „w sprawie wartości jesteśmy po jednej stronie”, „za dwadzieścia lat w Polsce będzie jak na Zachodzie”).

Marek Jurek

 

To książka niepomijalna, z powodu wagi spraw i mądrościowego sposobu ich potraktowania. Ale równocześnie to książka rozrabiacka, pisana z ogromną wolnością, bez certowania się z politgramotą partii, bez przylepiania się do „ojców chrzestnych” polskiego życia publicznego. Rowiński zrobił coś, co zwłaszcza w roku niedawnego Jubileuszu Stulecia Niepodległości powinno być zadaniem wielu: dał głęboko przemyślaną analizę obecnego stanu polityczności Polski chrześcijańskiej.

Paweł Milcarek


 

Tomasz Rowiński (1981), historyk idei, publicysta, redaktor „Christianitas”. W przeszłości współpracował z pismem „Res Publica Nowa”, pracował w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie i był sekretarzem redakcji kwartalnika „Fronda”. Autor książek z wywiadami popularyzujących zagadnienia wiary i teologii, m. in. „Stworzenie czy ewolucja. Dylemat katolika” (z Michałem Chaberkiem OP, 2013), „Czy Pan Jezus mógł się przeziębić. Rozmowy o człowieczeństwie Boga” (z Dariuszem Kowalczykiem SJ, 2015), redaktor wyboru publicystyki „Spór o Rymkiewicza” (2012) oraz zbioru eseistyki Bękarty Dantego. Szkice o zanikaniu i odradzaniu się widzialnego chrześcijaństwa. Mąż i ojciec.