Notatki z Reguły
2019.03.13 11:31

Według słabości ludzkiej. Notatki z Reguły (dzień siedemdziesiąty drugi)

Rozdział 34. Czy wszyscy w równej mierze powinni otrzymywać to, co niezbędne

1Napisane jest: Każdemu rozdzielano według potrzeby (Dz 4,35). 2Nie chcemy przez to powiedzieć, że należy mieć wzgląd na osoby, co nie daj, Boże!, lecz że trzeba brać pod uwagę słabości ludzi. 3Ten, kto mniej potrzebuje, niechaj dziękuje Bogu i niech się nie smuci. 4Ten zaś, kto ma większe potrzeby, niech się upokorzy z powodu swej słabości, a nie wynosi z racji okazywanego mu miłosierdzia. 5I w ten sposób wszyscy będą w pokoju. 6Przede wszystkim niech nigdzie i z żadnego powodu nie dochodzi do głosu to zło, którym jest szemranie, w jakiejkolwiek formie, czy to w słowie, czy to w jakimś znaku. 7Gdyby ktoś został na tym schwytany, powinien ponieść szczególnie surową karę.

 

Zasada odróżnienia może brzmieć dość tajemniczo: nie „wzgląd na osoby” (acceptio personarum), lecz wzięcie pod uwagę słabości (infirmitatum consideratio). A więc nie chodzi o wyróżnianie, lecz o zapobieżenie brakowi. Tak przydziela się każdemu „to, co konieczne”, necessaria – proporcjonalnie do potrzeby. Nie daje to równości, lecz proporcjonalność – taką, w której ten, kto prosi o więcej, wie, że skorzysta z miłosierdzia.

Przy tej okazji Reguła uderza w jednego z cichych zabójców życia wspólnotowego: szemranie. Murmuratio jako stan ducha: niezadowolenie hodowane we wnętrzu i sugerowane innym, lecz nigdy nie wyrażane w sposób w pełni racjonalny, czyli w słowach, za które bierze się odpowiedzialność.

Et ita omnia membra erunt in pace – i w ten sposób wszystkie członki będą w pokoju. Jak widać, pokój jest tu dla wszystkich ważniejszy niż dystrybucja „według potrzeb”. Gdyby trzeba wybierać.

 

PM

 

----- 

Drogi Czytelniku, skoro jesteśmy już razem tutaj, na końcu tekstu prosimy jeszcze o chwilę uwagi. Udostępniamy ten i inne nasze teksty za darmo. Dzieje się tak dzięki wsparciu naszych czytelników. Jest ono konieczne jeśli nadal mamy to robić.

Zamów "Christianitas" (pojedynczy numer lub prenumeratę)

Wesprzyj "Christianitas"

----- 

 


Paweł Milcarek

(1966), założyciel i redaktor naczelny "Christianitas", filozof, historyk, publicysta, freelancer. Mieszka w Brwinowie.